Wśród czynników, które sprzyjają wystąpieniu chorób grzybowych, są takie warunki jak brak tlenu w glebie, intensywne opady, które powodują zastoiska wodne, duża wilgotność powietrza, a także wysoka temperatura. Nie bez znaczenia jest powstanie tzw. podeszwy płużnej, niskiego pH i występowanie w płodozmianie kukurydzy.

- W takich warunkach, placowo, co jest cechą charakterystyczną, wystąpiły: zgnilizna korzeni, brunatna zgnilizna i parch pierścieniowy. W przypadku parcha, grzyb atakuje tylko środkową część korzenia, co w czasie wykopów może powodować łamanie korzeni w połowie ich długości. Grzyb wywołujący brunatną zgniliznę powoduje prawie zawsze całkowite gnicie korzenia i liści. W praktyce tylko na początku choroby występuje jeden, wyraźnie rozpoznawalny patogen. W miarę rozwoju choroby, uszkodzona tkanka jest bardziej podatna na infekcję innych grzybów występujących w glebie. W konsekwencji na jednym korzeniu występuje wiele objawów różnych chorób - podaje KSC.

Nie ma preparatów chemicznych, które niszczyłyby choroby korzeniowe, ale można za to postarać się wykorzystać możliwości metod agrotechnicznych. Wśród nich jest na przykład niszczenie podeszwy płużnej poprzez głęboszowanie gleby, stosowanie głębokiej jesiennej orki, a także wysiew nasion buraków w glebę o ustabilizowanym wysokim pH (6-7).

Podobał się artykuł? Podziel się!