PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Chwasty zagrożeniem w burakach cukrowych

Chwasty zagrożeniem w burakach cukrowych

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 08-05-2013 11:55

Tagi:

Mamy obecnie pełnię wschodów buraków cukrowych, pogoda jednak zniszczyła niektóre plantacje, zagrożeniem są też chwasty.- Dynamiczna pogoda - burze z gradem i obfitym deszczem, lokalnie uszkodziły również plantacje buraków. Pamiętajmy, decyzja o ewentualnym przesiewie powinna być wnikliwie przeanalizowana i skonsultowana z doradcą. W zasadzie plantacji z obsadą powyżej 40 tys. roślin nie powinniśmy przesiewać - radzą eksperci z Südzucker Polska.

Kolejnym problemem jest bardzo duża ilość chwastów, która zagłusza rozwój rośliny uprawnej.

- Praktycznie na wszystkich plantacjach został wykonany pierwszy oprysk na chwasty i większość plantatorów planuje kolejne. Przy drugim zabiegu zwróćmy uwagę na czynniki, które mogą pogorszyć jego skuteczność, uszkodzić buraki, zdegradować środowisko - dodają doradcy Südzucker.

Na co trzeba zwrócić uwagę wykonując zabieg herbicydowe w burakach, aby uniknąć poparzenia buraków i skutecznie zwalczyć chwasty?

Po pierwsze oprysk przeprowadza się czystym, skalibrowanym opryskiwaczem. Po drugie dawka wody, dawki preparatów, adiuwanty musza być zgodne z zaleceniami etykiety-instrukcji środków. Po trzecie nadal obowiązuje nas przeprowadzania zabiegów, kiedy wiatr nie jest silniejszy niż 3m/s.

- Zabieg wykonujemy wieczorem lub nocą, najlepiej przy temperaturze 15-20°C. Nie wykonujemy zabiegu bezpośrednio po deszczu lub przed deszczem, podobnie w przypadku przymrozków. Belka opryskiwacza powinna być stabilna, ustawiona na wysokości 50 cm od powierzchni opryskiwanej - wymieniają specjaliści z Südzucker.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.159.94.253
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!