Wysoka wilgotność powietrza, temperatura w ciągu dnia (powyżej 25 °C) oraz ciepłe noce (powyżej 15°C) to ideale warunki dla rozwoju najgroźniejszej choroby grzybowej buraka cukrowego – chwościka.  W porównaniu do lat ubiegłych pojawił się na plantacjach stosunkowo wcześnie.

Wyniki monitoringu, które prowadzone są przez cukrownie, PIORIN czy firmy chemiczne wykazały, że w wielu regionach kraju patogen ten przekroczył próg ekonomicznej szkodliwości. Na tym etapie zabieg ochronny powinniśmy wykonać w momencie zaobserwowania początkowych objawów choroby na ok. 5 proc. roślin. Niektóre źródła mówią o tym, że już pojawienie się pierwszych plamek na liściach (1 proc.) powinno zmobilizować plantatora to wykonania oprysku.

Często łącznie z chwościkiem na plantacji może pojawić się brunatna plamistość liści buraka. Podobnie jak chwościk grzyb ten tworzy na liściach jasne okrągłe, ciemniejsze na obwodzie plamy (jednak plamy są nieco większe, o średnicy 4-7 mm). Silnie porażone liście zasychają. Choroba ta zazwyczaj pojawia się placowo, a silnej infekcji ulegają przeważnie nieliczne rośliny.

Niezwalczane choroby liści buraka cukrowego mogą powodować nie tylko znaczny spadek plonu korzeni, sięgający nawet 30 – 40 proc. Silne infekcje to także wyraźny spadek zawartości cukru w korzeniach o około 1-3 proc.

Należy pamiętać, że oprysk przeciwko chwościkowi będzie skuteczny, kiedy zareagujemy tuż po pojawieniu się pierwszych objawów choroby (czyli zadziałamy bardziej profilaktycznie niż interwencyjnie).

Do walki z chwościkiem możemy użyć wielu fungicydów. Najlepiej sprawdzą się te, które w swoim składzie zawierają dwie substancje czynne. Będą to przykładowo: Armure (propikonazol, difenokonazol) Duett Star 334 SE (fenpropimorf, epoksykonazol)Tango Star (fenpropimorf, epoksykonazol), Optan 183 SE (piraklostrobina, epoksykonazol), Reveller 280 SC (pikoksystrobina, cyprokonazol), Spyrale 475 EC (penpropatryna, difenokonazol).

Podobał się artykuł? Podziel się!