British Sugar Overseas, właściciel Cukrowni Glinojeck, myśli o jej sprzedaży. Brytyjski koncern kupił niedawno za 518 mln dolarów dział cukrowy hiszpańskiego koncernu Ebro i dlatego teraz rozważa wycofanie się z Polski.

Zarząd BSO nie skomentował naszych informacji. – Nie zajmujemy stanowiska w tej sprawie – ucina Witold Zarębski, dyrektor operacyjny BSO Polska.

Ale rynek już huczy od spekulacji, kto może przejąć najlepszą cukrownię w tej części Europy. Zakład w Glinojecku ma limit produkcji 151 tys. ton cukru, co stanowi 11 proc. udziałów w polskim rynku. W ciągu jednego dnia cukrownia przerabia prawie 12 tys. buraków – dwa razy więcej niż przeciętny zakład Krajowej Spółki Cukrowej. Dlatego można szacować, że Glinojeck zostanie wyceniony na ok. 100 mln euro. (...)

Do walki o Glinojeck mogą stanąć trzej najwięksi gracze polskiego rynku cukru: KSC, Suedzucker i Pfeifer & Langen. Czwarty gracz – Nordzucker – niedawno kupił cukrownie duńskiego Danisco, dlatego prawdopodobnie nie będzie zainteresowany kolejnymi przejęciami. – Jeśli rzeczywiście pojawiłaby się atrakcyjna cenowo oferta, to ją rozważymy – zastrzega Eugeniusz Jary, przedstawiciel Suedzuckera.

KSC jest szybsza, bo już prowadziła rozmowy o ewentualnym przejęciu Glinojecka. – Wiem, że prowadzone są wstępne rozmowy, ale nie ma żadnych formalnie skierowanych wniosków na radę nadzorczą – ujawnia wiceminister Skarbu Państwa nadzorujący KSC Krzysztof Żuk.

Krajowa spółka nie ma pieniędzy na tak duży zakup, w ubiegłym roku miała 177 mln zł straty i choć teraz dostaje unijne fundusze na restrukturyzację, to nadal nie jest na tyle silna finansowo, by móc zainwestować 100 mln euro. – KSC musi znaleźć partnera albo środki – dodaje Krzysztof Żuk. (...)

Źródło: Magdalena Kozmana/Rzeczpospolita

Podobał się artykuł? Podziel się!