Większość dawki (ok. 2/3) azotu przeznaczonego do nawożenia buraków stosuje się przedsiewnie. Najczęściej 1/3 dawki aplikuje się pogłównie w postaci nawozów doglebowych lub aplikując azot dolistnie.

W nawożeniu buraków cukrowych najważniejszy jest termin aplikacji nawozów. Nadmierne i zbyt późne nawożenie azotem prowadzi do wydłużenia okresu wegetacji i spóźnionego dojrzewania fizjologicznego buraków, znacząco obniżając wartość przerobową surowca.

Dzielenie dawki azotu na trzy części też nie daje lepszych rezultatów w postaci zwiększonego plonu korzeni. 

Jaki wybrać nawóz azotowy do pogłównego nawożenia buraków nie ma większego znaczenia. Rolnicy stosują go najczęściej w postaci saletry amonowej lub mocznika. W przypadku wyboru tego drugiego należy zwrócić uwagę na warunki jego stosowania ze względu na możliwość poparzenia roślin.

Wato również już rozważyć dokarmianie roślin magnezem. Dolistne dokarmianie siarczanem magnezu powinno się zastosować w buraku przynajmniej dwukrotnie. Pierwszy zabieg najlepiej wykonać w fazie 3-4 par liści właściwych, a drugi dwa tygodnie później.

Bor, mangan i pozostałe mikroskładniki dostarczamy burakowi głównie przez dolistne nawożenie jednym z wielu dostępnych gotowych kombinacji nawozowych. Termin stosowania tych nawozów przypada na fazę 2-4 par liści i może być wykonywany do zwarcia międzyrzędzi. Ilość powtórzeń zależy od zasobności gleby i oczekiwanego plonu. Jeśli burak nie rośnie po oborniku lub stanowisko wykazuje niedobory boru i manganu zabieg należy wykonać przynajmniej dwukrotnie. Pierwszy w momencie uzyskania przez roślinę fazy 2 -4 par liści i powtórzyć czynność po 10-14 dniach.

Podobał się artykuł? Podziel się!