Upały, nawałnice, burze z gradem to stres dla roślin, powodujący osłabienie ich kondycji. W takich warunkach, gdy dodatkowo wzrasta gwałtownie wilgotność w łanie, można spodziewać się pierwszych infekcji chwościkiem. Zarodniki grzyba uaktywniają się w sprzyjających do ich rozwoju warunkach atmosferycznych którymi są: temperatura powietrza w ciągu dnia powyżej 25ᵒC, ciepłe noce powyżej 15ᵒC i wysoka wilgotność powietrza. Przeoczenie pierwszych infekcji , powoduje nieodwracalne straty masy i jakości korzeni.

Warto zatem rozpocząć monitoring chorób liści i co kilka dni sprawdzać, czy nie rozpoczyna się rozwój tej groźnej choroby. Pierwsze objawy chwościka pojawiają się najczęściej na liściach jako brunatnoszare, okrągłe plamki o średnicy 0,5–6 mm otoczone czerwoną, brunatnoczerwoną, niekiedy brunatną obwódką. Kilka plamek na 100 losowo ocenionych w różnych częściach pola liściach oznacza, że grzyb zainfekował plantację i należy wykonać oprysk.

Progiem szkodliwości w przypadku chwościka (do 5 sierpnia) jest 5 proc. roślin z pierwszymi objawami choroby. Gdy choroba pojawi się później, tj. między 5 a 15 sierpnia, sygnałem do wykonania zabiegu będzie pojawienie się plamek na 15 proc. roślin. Jeżeli pierwsze objawy pojawią się dopiero w drugiej połowie sierpnia lub na początku września, próg ekonomicznej szkodliwości wyznacza 40-45 proc. roślin zainfekowanych.

Za kilka dni na łamach portalu farmer.pl podamy Państwu przegląd zarejestrowanych na chwościka preparatów.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!