W zależności od wczesności odmiany wykopki należy przeprowadzić w terminie od połowy sierpnia do końca września. Niektóre późne odmiany mogą zostać zbierane w pierwszej dekadzie października.

Niestety wiele wczesnych odmian jeszcze nie zostało zebranych z powodu bardzo niskiej ceny oferowanej w tym roku za ziemniaki. Bezkontraktowy producent za kg ziemniaków może teraz otrzymać ok.20-25 gr.  Na rynku hurtowym w Broniszach cena za kg ziemniaków jest o ponad 60 proc. niższa od tej z analogicznego okresu z roku ubiegłego, średnio trzeba za nie zapłacić 36 groszy za kilogram.

Oferowane obecnie ceny nie są w stanie pokryć kosztów produkcji, nie myśląc już o zysku - żalą się producenci ziemniaków z województwa łódzkiego.

W efekcie wiele plantacji z doszczętnie uschniętymi łęcinami pozostają w stanie nienaruszonym na polu. Co gorsza z racji trudnej sytuacji rynkowej w sektorze owoców i warzyw związanej z wprowadzeniem na nasze produkty rosyjskim embargiem, producenci ziemniaków przewidują, że problem będzie długoterminowy.

Oczywiście w sieciach handlowych i na targowiskach tej niskiej ceny nie widać. Tam za kg ziemniaków trzeba zapłacić od 0,8 - 1,5 zł/kg.

Wkrótce rozpocznie się wykopywanie ziemniaków przeznaczonych na zimowe przechowanie.  Podaż się zwiększy, ceny zapewne nie drgną, a niepokoje rolników będą jeszcze większe.

Ci co nie posiadają własnych przechowalni zapewne postanowią ziemniaki kopcować w nadziei, ze ceny się zmienią. Takie działania jednak podnoszą koszty związane z przygotowaniem ziemniaków do przechowywania, z drugiej strony przechowywany ziemniak traci masę i dodatkowo narażony jest na straty związane z gniciem bulw.

Podobał się artykuł? Podziel się!