Agrotechnika ziemniaków zdecydowanie różni się od pozostałych upraw. Nie są to jednak różnice, które wpływałyby na rozwój chwastów, poja-wiają się one na każdej plantacji ziemniaków. Spulchnianie (obsypywanie) gleby, które wykonuje się w celu osiągnięcia większej liczby i masy bulw, wykorzystują także chwasty, zwłaszcza po ostatnim obredleniu.
GROŹNI KONKURENCI
Do najbardziej pospolitych i popularnych gatunków chwastów dwuliściennych należą: dymnica pospolita, gorczyca polna, gwiazdnica pospolita, fiołek polny, jasnota różowa i purpurowa, komosa biała, powój polny, przetaczniki, rdesty – głównie powojowaty, rzodkiew świrzepa, sporek polny, szarłat szorstki, tasznik pospolity i tobołki polne. Wśród gatunków jednoliściennych należy wymienić: chwastnicę jednostronną, palusz-nik krwawy, perz właściwy, tomkę ościstą, wiechlinę roczną, włośnicę zieloną i w nieco mniejszym nasileniu występującą włośnicę siną oraz wyczyniec polny.

Odchwaszczanie przed wschodami ziemniaków i chwastów

Autor: M Ptaszyński

Opis: Odchwaszczanie przed wschodami ziemniaków i chwastów

Do zwalczania tych oraz występujących lokalnie gatunków wykorzystywane są metody mechaniczne, mechaniczno-chemiczne oraz domi-nujące metody chemiczne. Metody mechaniczne są stosowane na małych plantacjach (maksymalnie do kilku hektarów), mechaniczno-chemiczne zyskują sobie popularność w gospodarstwach, w których stosowane są metody integrowane i proekologiczne, jednak zdecydowa-nie najwięcej plantacji jest odchwaszczanych typowo chemicznie.
W uprawie ziemniaków rolnicy wykonują na ogół jeden zabieg. Jeżeli spodziewają się intensywnego zachwaszczenia już bezpośrednio po wschodach, wykonują zabieg doglebowy, inni czekają do wschodów i możliwości rozpoznania chwastów, co jest bardzo pomocne w doborze herbicydów.