Na przełomie czerwca i lipca plantacje buraków licznie zasiedlały mszyce, w tej chwili po przeprowadzeniu zabiegów zwalczających nie są już widoczne. Nie występują też objawy wskazujące na choroby wirusowe. Natomiast na obszarach, gdzie stwierdzono suszę, na częściach nadziemnych widoczne są objawy poparzeń słonecznych – przyżółknięcia i przyschnięcia liści. Z uwagi na panujące warunki pogodowe korzenie buraków są nieco mniejsze niż w ubiegłym roku o tej samej porze.

- Najlepsze plantacje buraków są na południu i wschodzie Polski, dobrze wyglądają uprawy na północy. Najgorzej prezentują się rośliny z upraw z obszaru województwa wielkopolskiego, mazowieckiego, łódzkiego i częściowo kujawsko-pomorskiego.

Na południu Polski w największym nasileniu pojawia się chwościk buraka, a służby surowcowe producentów cukru wydają komunikaty o konieczności wykonywania zabiegów ochronnych. Dlatego konieczna jest lustracja swoich upraw i w razie konieczności wykonanie zabiegu ochronnego. Generalnie stan plantacji buraków w kraju jest dobry – powiedział w rozmowie z redakcją Krzysztof Nykiel, prezes Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!