PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Dystrybucja za bardzo rozbudowana

Dystrybucja za bardzo rozbudowana

Rynek ziemniaka przechodzi trudne chwile. Tracą na tym przede wszystkim rolnicy.Zdaniem ekspertów na rynku jest niesprawiedliwie niski udział wartości towaru sprzedawanego przez rolnika w cenie detalicznej płaconej przez konsumenta.

- Jeśli udział wartości towaru wychodzącego od rolnika w statecznej jego cenie detalicznej jest niższy niż 30 proc., staje się to patologiczne. Niestety praktyka pokazuje, że tak jest często - informuje dr inż. Wojciech Nowacki z IHAR PIB w Jadwisinie.

Ziemniak jadalny jest powszechnie kupowany. Powszechnie uznawany jest za tani surowiec, ale rozwój nowoczesnego rynku sprawił, że kanały dystrybucji wydłużają się, a towar musi być jeszcze uszlachetniany.

- Pokrycie kosztów obrotu towarem, a jednocześnie stosowane marze handlowe w kanałach dystrybucji rynkowej powodują, że ceny detaliczne płacone przez nabywców są wielokrotnie wyższe od tych uzyskiwanych przez rolników. W latach nieurodzaju wygrywa nieraz rolnik, ale już lata urodzaju wygrywa handlowiec - dodaje dr Nowacki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Klocek 2012-10-22 18:43:14
    Lecz się psycholu i nie naciągaj ludzi na to swoje gówno w płynie.
  • probioemy@wp.pl 2012-10-21 13:47:09
    ziemniak chemiczny za grosze i bardzo dobrze niech tą chemię rolnicy sami papusiają i się trują / my kupujemy od rolników swoich którzy posiedli inną wiedzę i produkują zdrową żywność i umieją chemię neutralizować,podpowiemy jak spróbuj i napisz.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!