Krajowa Spółka Cukrowa, której właścicielem jest skarb państwa prowadzi produkcję w kilku zakładach: Dobrzelin, Kluczewo, Krasnystaw, Kruszwica, Malbork, Nakło, Werbkowice.

Polska niegdyś była potęgą w produkcji cukru. Obecnie jesteśmy importerem cukru i mamy ujemne saldo w obrotach handlowych cukrem. W 2009 r. odnotowano po raz pierwszy ujemne saldo, które wyniosło – 23,3 mln euro i – 53 tys. ton cukru. Głównym dostawcą cukru do Polski są kraje unijne. Najwięcej cukru sprowadzono do Polski z Niemiec.

Kiedy u nas produkcja maleje, w niektórych państwach UE rośnie. Produkcja cukru rafinowanego w Niemczech w bieżącym sezonie osiągnęła 4,4 mln ton, czyli o 0,7 mln ton więcej niż w poprzednim sezonie. Jest to ilość o 1,51 mln ton większa niż kwota produkcji cukru przysługująca Niemcom. Cukier ten jest przeznaczany do produkcji bioetanolu. W ubiegłym sezonie w Niemczech produkcja cukru przekroczyła kwotę produkcji o 1 mln ton.

W Polsce trudno się doszukać fabryk, które zamieniają cukier na zieloną energię, choć takie plany są. Czy zostaną zrealizowane?

Olenderek z Polskiego Cukru uważa, że wszystko zmierza w dobrym kierunku.

W cukrowni Częstocice, zamiast przerobu buraków cukrowych prowadzono wypalanie wapna. Pracownicy chcą dzierżawić zakład – powiedział członek zarządu KSC. Z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem są prowadzone rozmowy w celu wybudowania biogazowni – dodał.

Cukrownia z Borowiczkach zaopatruje rolników w środki ochrony roślin.

W Janikowie produkowane są nadruki do sprzedaży cukru oraz magazynowany jest słodki proszek.

W byłej cukrowni Rejowiec produkowane są palety, a zatrudnienie przy tym znalazło 9 osób – mówił Olenderek.

Majątek cukrowni Gryfice został przeznaczony do zbycia. Podobnie jest w zakładem w Brześciu Kujawskim.

W cukrowni Lublin i Szczecin trwa restrukturyzacja.

Majątek cukrowni Sokołów i Ostrowy do sprzedaży.

Do zbycia zostały przeznaczone zakłady w Małej Wsi i Nowym Stawie.

W Żninie ma powstać biogazownia, którą ma wybudować m.in. Energa Gdańsk.

Była cukrownia Ostrowite zostanie sprzedana, obecnie jest ona w dzierżawie British Sugar.