PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

IERiGŻ wstępnie szacuje zbiory buraka cukrowego

IERiGŻ wstępnie szacuje zbiory buraka cukrowego W tym roku z powodu pogody mamy do czynienia z niską polaryzacją, fot. M. Tyszka

Kampania cukrownicza 2017/2018 rozpoczęła się w pierwszej połowie września i przebiega w trudnych warunkach atmosferycznych. Jakich zbiorów można się spodziewać?- Duże opady deszczu w końcu września i w pierwszej dekadzie października utrudniają zbiory buraków cukrowych oraz negatywnie wpływają na zawartość cukru w korzeniach. Powierzchnia uprawy wynosi 226 tys. ha, a plony są przewidywane na poziomie ok. 650 dt/ha – wynika z najnowszego - październikowego Raportu rolnego przygotowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Dlatego naukowcy z Instytutu przewidują, że zbiory mogą przekroczyć ok. 14,5 mln t. Ale niska zawartość cukru w korzeniach spowoduje, że produkcja cukru może wynieść ok. 2,1 mln ton.

- Produkcja będzie większa od zapotrzebowania rynku wewnętrznego, które jest szacowane na ok. 1,75 mln ton. W rezultacie konieczny będzie duży eksport cukru w 2018 r. – uważa Piotr Szajner z IERiGŻ.

Jak wynika z raportu, na krajowym rynku utrwala się spadkowa tendencja cen, decyduje o tym spadek cen cukru białego na świecie oraz duża produkcja w kampanii 2017/2018.

- W sierpniu br. ceny zbytu cukru w workach spadły o 6 proc. do 2,33 zł/kg. Ceny te były o 3 proc. wyższe niż przed rokiem. Ceny zbytu cukru paczkowanego spadły w porównaniu z lipcem br. o 7,7 proc. do 2,15 zł/kg i były aż o 25,3 proc. niższe niż przed rokiem. Ceny cukru workowanego są wyższe od cen cukru konfekcjonowanego, gdyż przemysł spożywczy zgłasza większy popyt niż gospodarstwa domowe, gdzie konsumpcja spada. Średnia cena detaliczna w sierpniu br. wyniosła 3,07 zł/kg i była o 2 proc. niższa niż przed miesiące, ale była o 3,3 proc. wyższa niż sierpniu 2016 r. – podaje Instytut.

Niestety jak uważa Szajner, dalszy spadek cen na krajowym rynku będzie miał negatywny wpływ na sytuację finansową przemysłu cukrowniczego i dochodowość uprawy buraków cukrowych, gdyż ceny skupu w umowach kontraktacyjnych są uzależnione od cen cukru.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!