Główny Urząd Statystyczny podał szacunek przedwynikowy produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2014 r. w tym ziemniaków. Przebieg pogody w tym roku dla tej uprawy był przeważnie korzystny, ale podczas zbiorów było sucho.

- Nadejście wczesnej wiosny oraz dość ciepła pogoda w marcu z umiarkowanymi opadami deszczu pozwoliły na wczesne rozpoczęcie prac polowych i sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór. Większość plantacji - przeznaczonych na późniejszy zbiór - zostało zasadzonych w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia - przypomniał GUS.

Majowe chłody wydłużyły okres wschodów, ale w trzeciej dekadzie tego miesiąca się ociepliło i ziemniaki przyspieszyły rozwój. W czerwcu i lipcu dzięki wysokim temperaturom i dobremu uwilgotnieniu gleby doszło do korzystnego zawiązywania się bulw. Następnie od trzeciej dekady lipca mieliśmy do czynienia z suszą glebową - głównie w północnej Polsce - co dla ziemniaka było bardzo niekorzystne. Warunki te zredukowały plonowanie niektórych odmian. Sytuacja poprawiła się trochę we wrześniu.

Jak szacowane są plony - średnio na 24,6 t/ha. Urząd ocenia, że areał tegorocznej uprawy ziemniaków kształtuje się na poziomie 267 tys. ha, a więc zbiory przy zmniejszonej powierzchni uprawy i wyższych od ubiegłorocznych plonach wyniosą około 6,6 mln t.

Co z burakami? - Z uwagi na wczesną wiosnę, do pierwszych siewów buraków cukrowych w wielu rejonach kraju przystąpiono w bieżącym roku już w drugiej dekadzie marca, ale powszechnie prowadzono w pierwszej połowie kwietnia. Ze względu na chłodne noce wschody roślin zbyt wcześnie wysianych były powolne i niewyrównane - podsumował sezon GUS.

Na skutek zbyt małych opadów deszczu i rejonami nadmiernego przesuszenia gleby latem, zwłaszcza na północy kraju, plonowanie buraków może być nieco gorsze niż w pozostałych rejonach. Zdaniem analityków ogólnie jednak stan plantacji buraków cukrowych jest dobry, pozwala na szacowanie dość wysokich plonów, choć nieco niższych od ubiegłorocznych. Obsadę roślin szacuje się na 97 tys. sztuk na 1 ha powierzchni.

GUS szacuje, że zbiory buraków cukrowych obniżą się w porównaniu do roku ubiegłego o blisko 2,4 proc. i wyniosą 10959,0 tys. t. Areał produkcji oceniany jest na ok. 190,6 tys. ha - o 3,1 tys. ha, mniej niż w roku 2013. Plony mają być niższe o 5 dt/ha i mają wynieść 575 dt/ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!