Skuteczne zwalczanie chwościka buraka zależy od wielu czynników. Oprócz rodzaju zastosowanej substancji czynnej, równie ważne są warunki w jakich ten oprysk wykonujemy.

Często niedoceniane jest przez rolników znaczenie używanych rozpylaczy oraz ilość i jakość wody - informują doradcy z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ. W celu zapewnienia dokładnego pokrycia powierzchni liści należy używać rozpylaczy o rozmiarach 02-03 (wytwarzają drobną kroplę) oraz zużywać większą ilość wody min. 250 l/ha a najlepiej 400 l/ha - radzi LIZ. 

Co ważne zabiegi fungicydami systemicznymi najlepiej wykonać na rośliny, które są w pełnym turgorze. Taki stan uzyskują one najczęściej w nocy albo bardzo wcześnie rano. Oprysk może być wykonany także, gdy na liściach jest drobna rosa, jednak wtedy bez użycia adiuwanta – gdyż zwiększenie stopnia pokrycia może spowodować łączenie się kropel rosy i spływanie wraz z cieczą roboczą z liścia.

Ważna jest także jakość wody do oprysku. Nie może być ona zbyt zimna (najlepiej przed opryskiem lekko ogrzana). W celu poprawienia jej jakości (zmniejszenie pH i twardości) uzasadnione jest zastosowanie odpowiedniego adiuwanta.

Zabieg powinien być zaplanowany, tak by w ciągu minimum 2 godz. po jego wykonaniu nie wystąpiły opady deszczu.

Listę preparatów przeznaczonych do walki z chwościkiem można odnaleźć w artykule: „Preparaty na chwościka w buraku cukrowym”.

Podobał się artykuł? Podziel się!