PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Jak uniknąć strat przy zbiorze buraków

Jak uniknąć strat przy zbiorze buraków

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 19-10-2012 09:49

Tagi:

Zbiory buraka cukrowego jeszcze się nie zakończyły. Trzeba pamiętać, że niosą one ze sobą zawsze pewne straty. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.Ja informują eksperci firmy Südzucker Polska badania i doświadczenia prowadzone w trakcie pokazów wskazują, że ok. 5 proc. strat podczas zbioru jest nie do uniknięcia.

- Niestety jak pokazuje życie, są sytuacje, że zbiór wykonany przez „przypadkową" firmę, po atrakcyjnej cenie, kończy się ponad normatywnymi stratami. Aby się tego ustrzec, zalecamy kontrolę jakości kopanych buraków - dodają przedstawiciele koncernu. Od jakości zebranych buraków złożonych w pryzmach, będzie też zależała wielkość ubytków.

Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę? Po pierwsze aby na korzeniu nie było pozostałości liści (zbyt wysokie ogławianie) należy zmniejszyć prędkość wyorywania, naostrzyć noże ogławiacza, nie można też zapomnieć o zwiększeniu szczeliny cięcia ogławiacza i podniesienia grzebienia. Po drugie w sytuacji, kiedy z kolei ogławianie wykonywane jest zbyt nisko, specjaliści z Südzucker twierdzą, że wtedy trzeba zmniejszyć szczelinę cięcia, wyżej ustawić ogławiacz i obniżyć grzebienie.
Podczas zbioru należy też zwrócić uwagę na skośnie ogławianie. Jak temu przeciwdziałać? - Zmniejszyć docisk sprężyny, naostrzyć noże i też zwolnić prędkość - podpowiadają przedstawiciele koncernu.

Kiedy korzenie buraka ułamane są powyżej śr. 2 cm trzeba je głębiej wyorywać i przede wszystkim zmniejszyć prędkość pracy. Podobnie należy zrobić w wypadku pęknięć lub zadrapań na korzeniu. W tej sytuacji dodatkowo radzi się zmniejszenie wysokości rozładunku.

Z kolei płytsze i wolniejsze wyorywanie, a także zwiększona intensywność doczyszczania potrzebna jest, kiedy mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem ziemią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!