Stosunkowo późny termin zakończenia kampanii w tej cukrowni był spowodowany wyjątkowo wysokimi plonami (63,4 t/ha), uzyskanymi przez plantatorów w tamtym rejonie. Pozostałe Odziały zakończyły produkcję cukru na przełomie roku.

- Kampania cukrownicza 2011/12 była rekordowa pod każdym względem. Spółka skupiła ponad 4,4 mln ton buraków z których wyprodukowała ponad 700 tys. ton cukru. Wszystkie cukrownie pobiły rekordy średnich przerobów dobowych. Tak dobra kampania to wynik m.in. bardzo dobrej jakości surowca dostarczanego przez plantatorów do cukrowni - informuje KSC.

Średni plon korzeni wyniósł 56 t, przy polaryzacji 17,5 proc., co daje w efekcie 9,8 t cukru biologicznego z 1 hektara. Zarówno uzyskany plon korzeni, jak i biologiczny są najlepszymi wynikami w historii Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

Cała kampania przebiegła bez zakłóceń a warunki pogodowe sprzyjały procesowi zbioru, przechowalnictwa i transportu surowca do cukrowni. Wysoka cena za buraki z zakończonej kampanii (145 zł/t za 16 proc.) w zestawieniu z bardzo wysokimi plonami powoduje, że burak cukrowy po raz kolejny jest jedną z najbardziej dochodowych upraw polowych - podaje KSC.

Podobał się artykuł? Podziel się!