Rozpoczęły się wykopki buraków przeznaczonych do dłuższego przechowywania. Surowiec ten często  będzie składowany do końca grudnia a nawet pierwszych tygodni stycznia. Narażony jest więc na niekorzystne warunki atmosferyczne w tym przede wszystkim na możliwe już znaczne spadki temperatur, opady śniegu i deszczu czy silne wiatry. Każdy z tych czynników może znacząco wpłynąć na jakość składowanych korzeni. Warto zatem pomyśleć o zabezpieczeniu takiej pryzmy. Najczęściej dokonuje się to przez okrycie jej agrowłókniną. Okrycie nie tylko chroni korzenie przed działaniem niekorzystnych warunków, ułatwia także ich doczyszczanie, a przede wszystkim zmniejsza straty w masie korzeni i ogranicza ubytek cukru.

Kiedy powinno się okryć pryzmę agrowłókniną?

Po pierwsze jak już wspomnieliśmy wyżej wówczas gdy planujemy buraki dłużej przechowywać. Warto okryć pryzmę przez zapowiadanym ochłodzeniem, przed przymrozkami, opadami śniegu lub deszczu. Nie okrywamy pryzm gdy temperatura powietrza przekracza 10 st. C. Gdy temperatura spada do kilku stopni w ciągu dnia i taka wartość utrzymuje się przez kilka dni, a prognozy pogody nie mówią o ociepleniu, warto przystąpić do okrywania. Zbyt wczesne okrycie może spowodować „zagrzanie” się surowca. Sprzyjać to może gniciu korzeni.

Podobnie jak w latach ubiegłych tym plantatorom, którzy zabezpieczą swój surowiec włókniną będzie wypłacona premia. Przykładowo plantatorzy Pfeifer & Langen na te profity mogą liczyć w przypadku gdy ich buraki będą odbierane po 15 grudnia, okryją ją włókniną o gramaturze minimum 110 g/1m2, a samo okrycie nastąpi najpóźniej do 20 listopada. Wcześniej by ubiegać się o taką premię do dnia 25.11.2015 w cukrowni muszą złożyć stosowne oświadczenie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!