Ministerstwo Skarbu Państwa 26 kwietnia zamknęło proces prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, wbrew plantatorom. Była to już druga próba sprzedania tej firmy. Pierwsza została unieważniona w marcu 2012 r. Następnie MSP w osobie wiceministra skarbu - Tomasza Lenkiewicza poinformowało, że podejmie decyzję o wznowieniu prywatyzacji KSC po decyzji Komisji Europejskiej w sprawie terminu zakończenie kwotowania cukru. Takie propozycje są niezrozumiałe dla rolników związanych ze spółką.

- Pan minister i Polski rząd powinien czynnie uczestniczyć w osiągnięciu zniesienia kwot w jak najpóźniejszym okresie, ponieważ jest to w interesie narodowym Polski, a nie czekać i zastanawiać się co też inni zrobią - skomentował takie propozycje resortu skarbu Kobza.

Przypominany, że chodzi o negocjacje dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020, a ich zakończenie planowane jest w czerwcu tego roku. Zdania na temat utrzymania kwot cukrowych są zróżnicowane.

Parlament Europejski zaproponował, żeby były one realizowane do 2020 r., a Rada Ministrów Rolnictwa do roku 2017. Polska jest za utrzymaniem limitów do 2020 r. MSP ma powrócić do tematu prywatyzacji KSC, po ustaleniu ostatecznej decyzji w sprawie kwot.

Podobał się artykuł? Podziel się!