PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kontrola buraków cukrowych przed zbiorami

Kontrola buraków cukrowych przed zbiorami

Na Śląsku rozpoczęły się zbiory buraków cukrowych. Kampania ruszyła dużo wcześniej niż zwykle.O tym, że pierwsze kombajny buraczane wyjechały już w pole pisaliśmy wczoraj. Najpierw ruszyły cukrownie Pfeifer & Langen Polska. Również koncern Südzucker Polska rozpoczął skupowanie buraków.

Jak rozpoznać, że buraki są gotowe do zbioru? Objawem technologicznej dojrzałości buraka jest postępujące żółknięcie i zasychanie najstarszych liści oraz brak przyrostu nowych liści. Dlatego zaleca się rozpocząć zbiór jak najpóźniej - najlepiej po 180 dniach wegetacji - trzeba uwzględnić przy tym warunki pogodowe, a także wyznaczony przez cukrownię termin odbioru korzeni. Proces nagromadzania cukru i tworzenia plonu korzeni może trwać przy sprzyjającej pogodzie nawet do połowy listopada. Zatrzymuje go dopiero skrócenie dnia i obniżenie temperatur.

Podczas zbioru ważne jest aby odbywał się on w taki sposób, aby ograniczyć straty plonu korzeni. Istotne jest ograniczenie zanieczyszczeń i uszkodzeń, dlatego warto wcześniej sprawdzić pod względem technicznym kombajny.

Jak informuje Südzucker, aby zapewnić najwyższy poziom usług, przeprowadzono ocenę stanu technicznego kombajnów. - Firmy i usługodawcy którzy przeszli pozytywną ocenę specjalistów, są rekomendowani do świadczenia usług kopania buraków - dodają.

Jak podkreślają specjaliści firmy, kontrola jakości pracy maszyn kopiących jest niezwykle ważnym czynnikiem, mającym wpływ na plon i jakość zebranego surowca.

Przypominają, że ważne jest właściwe ustawienie wyorywaczy, podzespołów czyszczących a także o właściwą prędkość. Wszystko to wpływa na prawidłowe ogłowienie i zabezpiecza przed powstaniem uszkodzeń, zmiażdżeń, pozostawaniem niewykopanych buraków na polu i nadmiernym zanieczyszczeniem ziemią.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • w-40 2014-09-11 06:59:00
    buraki przyrastają do połowy listopada a nam każe się wybierać już w połowie września . Po 150 dniach wegetacji .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!