- Umowy kontraktacyjne zostały wynegocjowane z przedstawicielami plantatorów - w konsultacji z Krajowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego - jeszcze w sierpniu ubiegłego roku. Samo podpisywanie umów KSC S.A. rozpoczęła we wrześniu 2010 r., a zakończyła na przełomie 2010/2011 roku. Siłą rzeczy w umowie kontraktacyjnej nie mogły się znaleźć zapisy zbieżne z treścią Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, gdyż powyższego dokumentu jeszcze wtedy nie było - mówi portalowi farmer.pl Aleksandra Paulska, rzecznik prasowy KSC.

Mimo iż umowy kontraktacyjne zostały zawarte - a także, w związku z obecną sytuacją na rynku płodów rolnych - KSC S.A. prowadzi zaawansowane rozmowy z plantatorami na temat ostatecznych tj. optymalnych dla obu stron, warunków umowy kontraktacyjnej.

- Negocjacje toczą się dwupłaszczyznowo i dotyczą zagadnień kluczowych dla całego sektora cukrowniczego. Po pierwsze odnoszą się do poprawy warunków finansowych dla plantatorów zagwarantowanych w obecnie obowiązujących umowach. Po drugie zmierzają do zawarcia porozumienia branżowego. Rozmowy prowadzone są w dobrym duchu, a KSC jest otwarta na parafowanie korzystnego dla producentów cukru oraz dla samych plantatorów regionalnego lub krajowego porozumienia branżowego - dodaje Paulska.

Podobał się artykuł? Podziel się!