Ministerstwo Skarbu Państwa oferuje osobom uprawnionym 777.781.217 akcji KSC, stanowiących blisko 79 proc. kapitału zakładowego. Akcje zostały wycenione na 1,60 zł za sztukę.

- Wspólnie z doradcami, analizując sytuację spółek publicznych i dotychczasową sytuację KSC, jej stan restrukturyzacji i koszty, które już zostały poniesione i jeszcze muszą zostać poniesione, ustaliliśmy cenę na poziomie 1,60 zł za akcję. Jest to cena godziwa i do zaakceptowania przez obie strony - ocenia minister Grad.
Minister podkreśla, że proces sprzedaży akcji i ich cena zostały tak przygotowane, by kupujący byli w stanie tę cenę pokryć.

- Jeśli nie wszystkie akcje zostałyby objęte przez uprawnionych, będziemy mogli za pół roku zaoferować je jeszcze raz tej samej grupie ludzi. Jestem jednak przekonany, że sprzedaż zostanie zrealizowana w pierwszym podejściu i że będziemy jeszcze mieli kwestię redukcji zapisów - mówi minister skarbu.

I dodaje, że sprzedaż akcji KSC dokonuje się zgodnie z ustawą i rozporządzeniem, które nakazują sprzedaż wyłącznie osobom uprawnionym.

- To ustawa i rozporządzenie do ustawy określają, że sprzedajemy akcje pracownikom i plantatorom. Dlatego ten proces jest w pełni bezpieczny dla samej spółki - ocenia Aleksander Grad.

Dodatkowo, ministerstwo skarbu posiada tzw. złotą akcję, która daje mu wyjątkowe uprawnienia. - Bez zgody SP nie można dokonać np. sprzedaży KSC czy zmian a statucie - tłumaczy minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!