Sposoby na technologię uprawy w mulcz zdradzają doradcy koncernu Südzucker Polska. Ich zdaniem to właśnie wykorzystanie resztek pożniwnych po zbożach jest najbardziej ekonomicznym podejściem. Przygotowane w ten sposób stanowisko zostaje aż do wiosny.


Pierwszym rozwiązaniem jest mulcz ze słomy. - Po zbiorach zalecany jest wysiew nawozów fosforowo-potasowych, części azotu (ok. 8 kg N/tonę słomy) oraz oprysk glifosatem w zależności od zapotrzebowania. Następnie uprawa agregatem podorywkowym lub agregatem, który ma na celu pocięcie resztek pożniwnych i wymieszanie ich z glebą. Przed zimą należy jeszcze raz wjechać w pole w celu zniszczenia chwastów i pogłębienia uprawy (herbicyd totalny lub brona talerzowa wsparta kultywatorem do głębokiej uprawy gleby 28-30cm) - radzi Südzucker.

Drugim roziwązaniem jest mulcz ze słomy i międzyplonu. Jak oceniają specjaliści jeśli rolnik chce ograniczyć występowanie mątwika burakowego należy niezwłocznie - po zbiorze i uprawie agregatem podorywkowym, oraz rozsianiu niezbędnych nawozów - dodatkowo wysiać gorczycę (ok. 20kg/ha). Z kolei bezpośrednio przed siewem gorczycy należy głęboko spulchnić glebę (28-30cm).

Trzecim jest mulcz z międzyplonu z uprawą przedsiewną. - Po zbiorze zbóż zaleca się wysiew nawozów fosforowo-potasowych oraz części dawki azotu jak również uprawa pożniwna. Dodatkowo stosujemy orkę siewną (20-25cm), a potem wysiewamy gorczycę agregatem uprawowo-siewnym - podkreślają doradcy Südzucker.

Podobał się artykuł? Podziel się!