W Nowym Jorku cukier surowy potaniał w ciągu ostatnich dwóch tygodni o 17% . Podobnie zachowywały się notowania cukru białego, który w Londynie stracił w ostatnich dwóch tygodniach też17%, spadając do 445,1 USD/t (w kontrakcie terminowym z dostawą na sierpień br.).

Głównymi powodami dalszej przeceny są informacje pogodowe z Indii i problemy z zadłużeniem w Grecji oraz sytuacja techniczna indeksów. Wpływ  miał umacniający się dolar i bliski termin wygaśnięcia majowego kontraktu. Tegoroczne monsuny w Indiach mają przynieść normalne opady deszczu i nie powinna powtórzyć się sytuacja z ostatnich dwóch lat, kiedy tych opadów było albo za mało, albo za dużo.

Przedstawiciel brazylijskiego koncernu Acucar Guarani przyznaje, że średnie koszty produkcji cukru w Brazylii w rejonie środkowo-południowym (największym) wynoszą około 15 UScts/lb. Koszty produkcji cukru w Brazylii są najniższe na świecie. Kraj ten jest największym eksporterem cukru. Sytuacja, w której ceny giełdowe są mniejsze od kosztów produkcji, nie powinna się długo utrzymywać.

Źróło: FAMMU/FAPA/ farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!