PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Nawożenie na podstawie wyników badań gleby

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 25-08-2014 10:02

Tagi:

Optymalne nawożenie to takie, które dostosowane jest do potrzeb rośliny uprawnej i gleby. Wiedzą o tym m.in. plantatorzy buraków cukrowych.Sierpień, a także wrzesień to czas nie tylko siewu ozimin, ale też dla osób uprawiających buraki cukrowe okres przygotowań do kampanii cukrowniczej, a także przygotowań stanowisk pod uprawę buraków w następnym sezonie.

Dlatego jak poinformował koncern Südzucker Polska, każdy plantator buraków cukrowych współpracujący z grupą, który ma zamiar uprawiać tę roślinę w przyszłym roku, zdecydował się na wykonanie analizy gleby.

Pobieranie próbek gleby wykonuje się przeważnie po żniwach, w okresie jesiennym lub ewentualnie wczesna wiosną. Na pewno aby wyniki badań były miarodajne, należy przeprowadzić go przed nawożeniem i wapnowaniem i tak zrobili plantatorzy.

Do czego przyczynia się takie badanie? Wykonanie nawożenia zgodnie z zapotrzebowaniem, które określi się na podstawie analizy gleby, obniża koszty i zapobiega niepotrzebnym wydatkom na nawozy.

- Ponad połowa plantatorów wykonała analizę metodą Elektro Ultra Filtracji (EUF). Plantatorzy, którzy oddali próbki gleb do analizy pod koniec lipca otrzymali już wyniki i zalecenia nawozowe. Sukcesywnie plantatorzy otrzymują zalecenia jak nawozić pod buraki w 2015 roku - podaje koncern.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • Mariusz 2014-08-29 12:54:03
  .... oraz reaktyność, rodzaj wapna, czas wapnowania....
 • wapniak 2014-08-26 09:11:46
  Do tych wyników trzeba mieć dystans, są niewiadygodne możliwe że nie było nic badana! Ja miałem brak wapna tam gdzie braklo oraz tam gdzie wapnowałem => identyczne pH.

  Kolejną rzeczą jest kupienia wapna z zawartością wapna!
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.212.152
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!