Ziemniaki sadzeniaki do Federacji Rosyjskiej dostarczają głównie z UE: Wielka Brytania Holandia, Niemcy, Finlandia, Polska.

Z kolei wśród największych dostawców ziemniaków spożywczych do Rosji są: Holandia, Azerbejdżan, Egipt, Chiny, Białoruś, Turcja i Indie. Z państw Unii Europejskiej ziemniaki spożywcze do Federacji Rosyjskiej eksportują też m.in. Francja, Niemcy i Polska.

Rosja jest największym na świecie importerem ziemniaków. Sprowadza ich 1-1,1 mln ton rocznie.

Dankwert wyjaśnił, że w UE obowiązuje zakaz sprowadzania materiału siewnego z Rosji, ekwiwalentnym krokiem będzie więc zabronienie importu sadzeniaków ziemniaka z Unii.
Jego zdaniem ograniczenia takie będą zgodne z normami Światowej Organizacji Handlu (WTO) i innymi regułami międzynarodowymi. Zauważył, że zgodnie z normami międzynarodowymi kraj eksportujący powinien dostarczać państwu importującemu informacje o stanie fitosanitarnym produkcji.

W opinii prezesa Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych Mariana Sikory (jest on także prezesem Polskiego Związku Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych), zakaz importu ziemniaków przez Rosję nie miałby dla Polski większego znaczenia. Eksportujemy sadzeniaków niewiele. Nieduży jest też wywóz ziemniaków jadalnych - tłumaczył.

- Jednak każda utrata rynku jest dla Polski niedobra - stwierdził Sikora. Dodał, że w tym roku rolnicy nie mieli problemów z ich sprzedażą, gdyż otworzyły się nowe rynki zbytu: Bułgaria, Rumunia, Mołdawia, Ukraina, Kazachstan czy Wielka Brytania.

Według danych Eurostatu, w okresie styczeń-listopad 2012 r. Polska wyeksportowała do Rosji 800 ton sadzeniaków (rok wcześniej było to 431 ton). Natomiast cały eksport UE ziemniaków - sadzeniaków do Rosji w tym okresie wyniósł 42,4 tys. t. Najwięcej wysłały: Wielka Brytania - 22 tys. t, Holandia - 12,5 tys. ton oraz Niemcy - 4,1 tys. t.

Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że Polska eksportuje niewiele ziemniaków nieprzetworzonych. W sezonie 2011/2012 było to 24,5 tys. ton wobec prawie 93 tys. ton sezon wcześniej. Świeże ziemniaki eksportowane są głównie na rynki WNP. W 2012 r. produkcja ziemniaków w naszym kraju wyniosła ponad 9 mln t.

Podobał się artykuł? Podziel się!