Cała sprawa dotyczy rozporządzenia ministra rolnictwa, które dotyczy uregulowań na rynku cukru w Polsce. Jego najbardziej kontrowersyjna część dotyczy obowiązku dzielenia się koncernów z rolnikami zyskami ze sprzedaży cukru. Miałoby to miejsce gdy jego ceny są powyżej unijnej ceny referencyjnej, informuje TVP Info. 

Taki zapis, wg. przedstawicieli branży, zbyt mocno ingeruje w dowolność konstruowania umów, stąd liczne nieporozumienia. Duże koncerny tracą na niektórych rozwiązaniach nawet miliony zł. Obecnie trwają renegocjacje umów i zawieranie aneksów. I właśnie w tym czasie jeden z niemieckich koncernów cukrowych chciał wręczyć rolnikom niezgodne z prawem umowy, zawierające dla nich niekorzystne rozwiązania. Stąd apel Stanisława Barnasia Prezesa ZG KZPBC.

Prosi on o indywidualne rozważenie zasadności podpisania umowy na rok gospodarczy 2012/13 przed zakończeniem skupu buraków z kampanii 2011/12. Nie ma potrzeby wybiegać naprzód z zawarciem umowy kontraktacji, ponieważ każdy producent cukru, zgodnie z ustawą o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych ma obowiązek podpisać z plantatorem umowę kontraktacji do końca kwietnia. - Dlatego uważamy, że jakiekolwiek podpisywanie umów na kampanię 2012/13 przez plantatorów powinno rozpocząć się najwcześniej w miesiącu lutym/marcu 2012 r. Wówczas będziemy świadomi (przynajmniej częściowo) jak producenci cukru wywiązali się z zapisów dotychczasowych umów kontraktacji. Ponadto ten czas - kilku miesięcy - pozwoli Związkom Plantatorów na wynegocjowanie z producentami cukru zapisów dostosowujących umowę kontraktacji 2011/12 do warunków rozporządzenia, a to z kolei jest niezbędne do wypracowania odpowiedniej umowy na kampanię 2012/13 oraz warunków Porozumienia Branżowego - informuje prezes.

Podobał się artykuł? Podziel się!