Niestety dla producentów buraka cukrowego, na krajowym rynku spadają ceny cukru. Decydują o tym relatywnie niskie ceny cukru białego na świecie oraz duża produkcja w kampanii 2017/2018. W październiku br. ceny zbytu cukru w workach spadły o 14,5 proc. do 1,88 zł/kg.

- Ceny te były o 26 proc. niższe niż przed rokiem. Ceny zbytu cukru paczkowanego spadły w porównaniu z wrześniem br. o 13,9 proc. do 1,80 zł/kg i były aż o 33,6 proc. niższe niż przed rokiem. Ceny cukru workowanego są wyższe od cen cukru konfekcjonowanego, gdyż przemysł spożywczy zgłasza większy popyt niż gospodarstwa domowe. Średnia cena detaliczna w październiku br. wyniosła 2,92 zł/kg i była o 2 proc. niższa niż przed miesiącem oraz o 7,9 proc. niższa niż w październiku 2016 r. – czytamy w raporcie.

Zbiory buraka w tym roku były bardzo utrudnione i opóźnione. Dopiero teraz można powiedzieć, że się zakończyły i to nie wszędzie, bo są pola, gdzie nie można po prostu wjechać z powodu nadmiernej wilgoci. Najgorzej jest na ciężkich glebach.

- Duża zawartość wody w glebie i niewielka liczba słonecznych dni negatywnie wpływały na zawartość cukru w korzeniach. Powierzchnia uprawy wynosi 226 tys. ha, a plony są przewidywane na poziomie ok. 650 dt/ha. W związku z tym szacuje się, że zbiory mogą przekroczyć ok. 14,5 mln ton, a produkcja cukru może zwiększyć się do ok. 2,1 mln ton – szacuje Szajner.

Podobał się artykuł? Podziel się!