Niedawno odbyło się w Brukseli posiedzenie grupy roboczej „Skrobia" Komitetów Copa-Cogeca.

- Uczestnicy tego spotkania dyskutowali głównie na temat sytuacji rynkowej skrobi, WPR po 2013 r., biogospodarki oraz norm dla produktów pochodzenia biologicznego. Na początku posiedzenia omówiona została sytuacja rynkowa skrobi. W Dani, zbiory ziemniaków skrobiowych będą w tym roku dobre. W ¾ zbiory się już zakończyły. Jeśli chodzi o Niemcy, podkreślone zostały różnice pomiędzy regionami; powierzchnie upraw spadły w tym roku, o 65 tys. hektarów, wydajność również spadła, zwłaszcza w południowych Niemczech. Na południu, zbiory już są właściwie zakończyły - informuje Montaigu.

Delegat z Finlandii zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku w jego kraju zanotowano obfite opady.

- W Czechach, zbiory, były raczej dobre, zanotowano natomiast kilka problemów meteorologicznych. W Holandii zbiory były dobre i zakończyły się już w 80 proc. Sytuacja zmienia się w zależności od regionów. Jeśli chodzi o Francję, delegat powiedział, że jest to średni rok dla ziemniaków skrobiowych, na obecny moment zebrano 60 proc. ziemniaków, a wydajność będzie trochę niższa. Podkreślił on również, że poziom produkcji również będzie niższy - dodała Magdalena Montaigu.

Podsumowując ogólnie możemy się spodziewać średnich zbiorów ziemniaków skrobiowych w Europie w tym roku, ale jeszcze się one nie zakończyły i wciąż istnieje zagrożenie związane z warunkami meteorologicznymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!