O czym plantatorzy buraka powinni w pierwszej kolejności pamiętać radzą eksperci z Südzucker Polska.

Przede wszystkim uprawę przedsiewną należy wykonywać na głębokość siewu - W obecnych uwarunkowaniach czasowych nie za głęboko - do ok. 2,5 cm. Dodatkowo starajmy się nie zniszczyć struktury gruzełkowatej gleby. Jeden przejazd agregatem, koła bliźniacze w ciągniku z obniżonym ciśnieniem - podkreślają przedstawiciele Südzucker.

Może to oczywiste, ale nie zaszkodzi przypomnieć, że siew buraków wykonuje się sprawnym technicznie siewnikiem. - Nie mieszamy nasion, przygotowujemy ścieżki technologiczne ułatwiające opryski, planujemy miejsce pod pryzmę - poprzeczniak min. 60 rzędów - radzą.

Zdaniem przedstawicieli koncernu najlepszą obsadę roślin uzyskuje się siejąc buraki w rozstawie międzyrzędzi 45 cm i odstępach w rzędzie do 18 cm.

- Jeśli mamy zamiar stosować glifosat, to pamiętajmy, że działa on skutecznie w temperaturach powyżej 5-7°C, z dodatkiem siarczanu amonu a oprysk powinien być wykonany 7-9 dni przed uprawą, na zielone części chwastów lub do 4 dni po siewie buraków - radzi Südzucker.

Podobał się artykuł? Podziel się!