Główny Urząd Statystyczny oszacował zbiory buraka w Polsce w 2015 roku na 7,9 mln t, czyli o 41 proc. mniej niż przed rokiem. Jako główną przyczynę takiego stanu rzeczy specjaliści z Urzędu podają niekorzystne warunki pogodowe.

- Ostateczny wynik będzie w dużej mierze zależał od pogody w końcowym okresie wegetacji. GUS ocenia, że powierzchnia upraw buraka cukrowego w 2015 roku jest mniejsza o 11 proc. w skali roku i wynosi około 200 tys. ha. Plonowanie oszacowano na średnio 45 t/ha, czyli mniej w skali roku o 34 proc. – podaje FAMMU/FAPA.

Z kolei Krajowy Związek Producentów Buraka Cukrowego szacuje, że zbiory będą wyższe i wyniosą ok. 8,5 mln t. Plonowanie oceniają średnio na 50 t/ha, a polaryzację na 17,9 proc.

- Powierzchnia upraw wynosi 170 tys. ha. Związek szacuje, że produkcja cukru wyniesie około 1,3 mln ton. Będzie więc niższa o 100 tys. ton od kwoty produkcyjnej, czyli ilości, jaka może trafić na cele spożywcze w kraju – informuje FAMMU/FAPA.

Kto będzie miał racje finalnie? Czas pokaże. Zbiory nadal jeszcze trwają. Niestety korzenie buraka często są małe i notowane są duże straty podczas kopania.

Podobał się artykuł? Podziel się!