PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Od 1 października rynek bez kwot cukrowych. Co to oznacza dla plantatorów buraka?

Od 1 października rynek bez kwot cukrowych. Co to oznacza dla plantatorów buraka? Rynek cukru sie zmieni od 1 października, fot. Shutterstock

- Wyrażamy obawy, że zniesienie systemu kwot może doprowadzić do kryzysu na rynku cukru, w którym najbardziej dotkniętą grupą w łańcuchu dostaw będą właśnie dostawcy surowca, czyli plantatorzy buraków cukrowych – mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Rafał Strachota, dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.Przypominamy, że od 1 października 2017 r., czyli już jutro, zmieni się diametralnie sytuacja na rynku cukru. Przestaną obowiązywać dotychczasowe regulacje, gdyż zlikwidowane zostaną wyznaczone dla poszczególnych krajów Unii Europejskiej kwoty produkcji cukru i izoglukozy. Co warto zaznaczyć, zniesiona będzie też cena referencyjna cukru, minimalna cena skupu buraka cukrowego i opłaty produkcyjne.

Jak to wpłynie na branżę i przede wszystkim na rolników?

- Liberalizacji rynku cukru zmienia uwarunkowania całej branży. Nie będzie obowiązywał system kwot w produkcji cukru, nie będzie również minimalnego zabezpieczenia dochodów rolników uprawiających buraki cukrowe, czyli urzędowej ceny minimalnej – dodaje Strachota.

Jego zdaniem nowe regulacje rynkowe nie są pro-plantatorskie.

- Wzmocniona została pozycja dominująca producentów cukru. Brak jest przede wszystkim jasnych i systemowych regulacji prawnych obligujących do negocjowania warunków cenowych przez organizacje rolnicze z producentami cukru. Mamy szereg elementów dotyczących kontraktacji, które w kończącym się systemie były bezpośrednio składnikiem rozporządzeń. Teraz stanowią dodatkowe składniki, które powinny podlegać negocjacjom pomiędzy stronami. Dlatego konieczne jest prowadzenie rzetelnych negocjacji z producentami cukru – uważa przedstawiciel plantatorów.

Niezmiernie ważnym krokiem w tym kierunku jest podpisane Ogólnopolskie Porozumienie Branżowe, które wzmacnia pozycję negocjacyjną regionalnych związków plantatorów buraka cukrowego. Związki regionalne mają mandat do tego, by negocjować najbardziej istotne z punktu rolnika elementy umów kontraktacyjnych, czyli cenę za surowiec.

- Ceny buraków są powiązane z ceną cukru, a tego w nowym roku gospodarczym w skali UE będzie 2 – 3 milionów więcej. Kluczowym będzie więc eksport, ale wcale nie będzie łatwo, w krótkim czasie, znaleźć odbiorców poza UE na dwu czy trzykrotnie większe ilości cukru, tym bardziej, że szacunki mówią o nadwyżce produkcji nad konsumpcją w ujęciu globalnym (5 – 8 mln t). Do tego dochodzi cena, która na giełdach kształtuje się na niskim poziomie i dalej się obniża. Dlatego tak ważnym jest utrzymanie płatności do produkcji buraków cukrowych, które niewątpliwie wspomagają w stabilizacji produkcji, co jest szczególnie ważne w kontekście zniesienia kwotowania – dodaje Rafał Strachota.

Jak zauważa, płatność ponadto niweluje - niestety tylko częściowo - przewagę konkurencyjną, jaką posiadają rolnicy z krajów, gdzie stosowany jest system płatności na gospodarstwo (SPS).

- W ramach tego systemu wsparcie jest wliczone do płatności na gospodarstwo i ci rolnicy mogą liczyć na znacznie wyższe dopłaty. W Polsce konieczna jest zatem kontynuacja wsparcia do produkcji buraków cukrowych, aby wyrównać szanse na sprawiedliwe konkurowanie z plantatorami na zachodzie Europy. Płatność do produkcji buraków musi być stosowana również po 2020 r. – dodaje przedstawiciel KZPBC.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (9)

 • Wies:-p 2017-10-01 19:06:09
  Te miasto ty siedź cicho ze robisz na czarno bo jak się ZUS i US dowie to na wsi wylądujesz na czarno robic
 • bosak 2017-10-01 12:47:07
  do miasto: to jak nie płacisz podatków i robisz na czarno to zamknij du.ę i nie zazdrość
 • Cwaniaczek 2017-10-01 11:29:02
  P.S. wiecej osob z takim pomyslami jak twoj a az strach pomyslec kto bedzie na mnie robil
 • Cwaniaczek 2017-10-01 11:25:38
  Brak mi slow jak dobrze to wymysliles! Prawie idealnie tylko pamietaj chomikuj kapital bo ja ci do emerytury nie doloze nawet jakbym chcial
 • Cwaniaczek 2017-10-01 10:57:41
  Rozumiem ze jest niedziela dzien miasta do pobiegania w klatce ale pamietaj jutro o 6 ostro na moje doplaty glupcze
 • Miasto 2017-10-01 09:04:47
  To do miasta za 1300 ZUS a nie praca 6 miesięcy w roku tylko cały rok a nie za 130 KRUS
 • Niereformowalny 2017-09-30 22:11:00
  Od wejscia Polski do UE niemcy kombinuja jak pozbyc sie konkurencji w cukrowniach i w producentach cukru i to jest problem bo na poczatku dobrze im szlo ale cos sie zesralo. Kwoty nic nie daly. Moze w druga strone im sie uda.
 • damian9871 2017-09-30 17:58:26
  buraki po 103zł/t załadunek i transport 11.70zł/t zysk z ha buraków jak z żyta
 • Slazak 2017-09-30 08:45:57
  Na przestrzeni dwóch lat dopłata do buraków spadła o 600 zł wiec o czym tu mówimy....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!