Wrzesień to czas wyboru nasion buraka pod zbiory roku 2015. Każdy koncern cukrowy proponuje swoim rolnikom szeroką listę, ale ostateczna decyzja o jej wyborze oczywiście podjęta jest przez plantatora.

W tym roku KSC rekomenduje dwadzieścia sześć odmian ośmiu firm - w tym dwie odmiany stanowiące uzupełnienie listy na potrzeby plantatorów, których pola są zagrożone występowaniem mątwika burakowego.

Krótka charakterystyka oferowanych odmian:

Florimond Desprez
- Danube Rh - zarejestrowana w 2011 r., odmiana diploidalna, w typie normalnym, tolerancyjna na rizomanię.

KHBC
- Finezja Rh Cr, rejestracja 2011 r., odmiana diploidalna w typie normalno-plennym, odporna na rizomanię, tolerancyjna na chwościk burakowy.
- Jagusia Rh, rejestracja w 2010 r., diploidalna, w typie normalnym, odporna na rizomanię.
- Jampol Rh Cr - rejestracja w 2013 r., diploidalna w typie normalnym, odporna na rizomanię, tolerancyjna na chwościk burakowy.
- Janosik Rh - rejestracja 2009 r., diploidalna, w typie normalnym, odporna na rizomanię.

KWS
- Primavera Rh Cr - rejestracja w Polsce w 2013 r., odmiana diploidalna w typie normalno-plennym, tolerancyjna na rizomanię, chwościka burakowego i mączniaka.
- Natura Rh Cr - rejestracja 2012 r., odmiana diploidalna w typie normalno-cukrowym, tolerancyjna na rizomanię, podwyższonej odporności na chwościka burakowego i mączniaka.
- Primadonna Rh - zarejestrowana w 2011 r., odmiana diploidalna w typie normalnym, tolerancyjna na rizomanię.
- Elvira Rh Cr - rejestracja w Polsce w 2012 r., odmiana diploidalna w typie plennym, tolerancyjna na rizomanię, chwościka burakowego i mączniaka.

Maribo
- Gallant Rh Cr A E - rejestracja w Polsce w 2013 r., odmiana diploidalna w typie normalnym, odporna na rizomanię, tolerancyjna na chwościka burakowego, brunatną plamistość liści i mączniaka prawdziwego, tolerancyjna na Aphanomyces odpowiedzialny za gnicie korzeni.
- Pikador Rh Cr A E - zarejestrowana w 2013 r., odmiana diploidalna w typie normalnym, odporna na rizomanię, tolerancyjna na chwościka, brunatną plamistość liści i mączniaka prawdziwego, tolerancyjna na Aphanomyces odpowiedzialny za gnicie korzeni.
- Milton Rh Cr - rejestracja 2012 r. odmiana diploidalna w typie normalnym, tolerancyjna na rizomanię, wysoka tolerancja na chwościka burakowego.