Podczas przechowywania bardzo ważnym czynnikiem jest do minimum ograniczenie strat masy i jakości zgromadzonych w pryzmach buraków.

- Ten sezon jest wyjątkowy, w wielu rejonach duże uwilgotnienie gleby powoduje, że zbiór jest utrudniony, surowiec niedoczyszczony, miejsce pod pryzmą niewyrównane. Takie warunki powodują, że trudno jest przygotować dobry surowiec, który będzie prawidłowo przechowywany w okrytej włókniną pryzmie – podaje koncern Südzucker Polska.

Przy okazji firma przypomina o podstawowych zasadach związanych z tym procesem aby uniknąć błędów, które w przeszłości były popełniane.

Po pierwsze jak podaje Südzucker miejsce pod pryzmę powinno być wyrównane, wolne od kolein, zlokalizowane w miejscu pozwalającym w każdych warunkach na załadowanie buraków. Po drugie do przechowalnictwa i okrycia włókniną nadają się jedynie buraki zdrowe, nieprzemrożone, nieuszkodzone, wolne od zanieczyszczeń organicznych (chwasty, liście), z jak najmniejszym udziałem zanieczyszczeń mineralnych.

Po trzecie pryzma powinna być wyrównana o prawidłowych wymiarach uwzględniających szerokość roboczą doczyszczarki. Z kolei pryzmy do przechowalnictwa powinny być całkowicie okryte zalecaną przez firmę włókniną zaraz po wykopaniu buraków. Dodają, że nie okrywamy pryzm gdy temperatura powietrza przekracza 10ᵒC. Dolne partie pryzmy w przypadku niebezpieczeństwa większego spadku temperatur powinno się okrywać dodatkowo słomą. Firma zaleca, aby monitorować stan buraków i kontrolować okrycie, szczególnie po i przy silnym wietrze.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!