Według sygnalizacji prowadzonej przez PIORIN wynika, że głównie w województwach południowych pojawiły się mszyce w burakach oraz śmietka ćwiklanka. Również IOR PIB z Poznania sygnalizuje na podstawie monitoringu wykonanego w Winnej Górze, że mszyce rozpoczęły nalot na plantacje buraków oraz o tym, że pierwsze pokolenie śmietki obecnie składa jaja na roślinach.

Najgroźniejsze dla buraków jest pierwsze pokolenie śmietki. Szkodliwe są larwy, które drążą w miękiszu liści korytarze. W wyniku żerowania larw na liściach powstają nieregularne, początkowo jasnozielone, później brunatne przebarwienia tzw. miny. Sygnałem do wykonania zabiegu ochrony roślin jest przekroczenie progu szkodliwości, który wynosi: 7 jaj na roślinie w fazie 2 liści, 14 jaj w fazie 4 liści, pojawienie się 2 larw na jeden liść ewentualnie uszkodzenie powierzchni asymilacyjnej w ponad 20 proc.

Drugim szkodnikiem, który pojawił się na plantacjach buraków są mszyce. Według PIORIN-u pierwsze doniesienia o występowaniu tych szkodników pochodzą również z województw południowych. W burakach cukrowych najczęściej występuje mszyca trzmielinowo - burakowa. Jej szkodliwość jest dwojakiego rodzaju. Po pierwsze szkodnik ten uszkadza rośliny przez nakłuwanie i wysysanie soków roślinnych. Po drugie mogą przenosić i infekować roślinę chorobą- żółtaczką wirusową. Jako próg szkodliwości przyjmuje się liczbę średnio 15 mszyc nieuskrzydlonych na jednej roślinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!