PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Plantatorzy buraków nie chcą uwolnienia rynku

Plantatorzy buraków nie chcą uwolnienia rynku

Ostatnia drastyczna i ekonomicznie nieuzasadniona propozycja Komisji Europejskiej likwidująca wszystkie przepisy regulujące rynek cukru z dniem 1 października 2015 była szeroko omawiana, kwestionowana i spotkała się ze stanowczym sprzeciwem podczas spotkania europejskich plantatorów buraków cukrowych.Międzynarodowa Konfederacja Europejskich Plantatorów Buraków Cukrowych (CIBE), reprezentująca 385 000 plantatorów buraków cukrowych z 18 krajów Europy Zachodniej i Środkowej oraz skupiająca 55% światowej produkcji buraków cukrowych, odbyła swój 43 Kongres w Reims (Francja) w dniach 12 - 15 czerwca 2012.

Przeanalizowana została sytuacja światowej gospodarki cukrowej oraz główne ekonomiczne i polityczne problemy jakie aktualnie stoją przed uprawą buraków w Europie ze szczególnym uwzględnieniem toczącej się dyskusji w sprawie WOR (Wspólnej Organizacji Rynków) w sektorze cukru po 2015 roku.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich, w tym francuski minister rolnictwa, przedstawiciele europejskiego sektora buraka cukrowego, a także przewodniczący AKP-LDC London Sugar Group, wymienili poglądy na temat konieczności zmiany propozycji Komisji. Zarówno przedstawiciele unijnego sektora buraka cukrowego, jak i krajów AKP - LDC zgodzili się, że zmniejszenie stabilności oraz jednoczesne zwiększenie zmienności związanej z niepotrzebnym usuwaniem narzędzi zarządzania zaopatrzeniem rynku od 2015 r. byłoby całkowicie nieuzasadnione.

Zwrócili się do Parlamentu Europejskiego oraz Rady o ponowne rozważenie podejścia Komisji.

Europejscy plantatorzy buraków cukrowych wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec bieżącej propozycji Komisji Europejskiej i mają nadzieję, że Komisja ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego zaakceptuje przyjęcie spójnego stanowiska, zgodnie z rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 23 czerwca 2011.

Ze wsparciem wyrażonym przez prezesa COPA Gerda Sonnleitnera w swoim wystąpieniu na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013, prezes CIBE Jørn Dalby podkreślił, że "Sektor buraków cukrowych w UE przestrzega zasad zrównoważonego rozwoju na poziomie gospodarczym, społecznym i środowiskowym. Dlaczego UE, po drastycznym procesie restrukturyzacji, w bardzo zmiennym i niestabilnym kontekście globalnym, podczas gdy inne kraje trzecie przyjęły silne regulacje dotyczące wewnętrznej polityki cukrowej powiązane z polityką walutową, podejmuje ryzyko usunięcia efektywnych, nie wpływających na budżet UE narzędzi, co spowoduje destabilizację europejskiego sektora buraków cukrowych i doprowadzi do zamknięcia kolejnych cukrowni?"

Krytykując manipulację słowną Komisji Europejskiej, w szczególności w odniesieniu do rzekomego wzmocnienia roli rolników w łańcuchu dostaw oraz ataki ze strony niektórych zainteresowanych, prezes CIBE Jørn Dalby stwierdził, że "CIBE pozostanie w pełni zmobilizowana przez cały 2012 i 2013 rok, aby przekonać decydentów o potrzebie przedłużenia regulacji rynku cukru wraz z odpowiednimi narzędziami oraz o konieczności wzmocnienia wzorowych ram kontraktacji do roku 2020 bez jakiejkolwiek próby modyfikacji. Rezygnacja z kwot do roku 2020 czy nowe przywileje na rzecz rafinerii trzciny cukrowej unicestwią nasz zrównoważony rozwój i będą niekorzystne dla konsumentów".

Z ostatnich informacji, które płyną z Brukseli zniesienie regulacji na rynku cukru od roku 2015 wydaje się nie możliwe.

Komisja Europejska chce je wprowadzić od 2018 roku, przedstawiciele plantatorów mówią o 2020 roku.

Krajowy Związek Plantatorów Buraków Cukrowych wpisuje się w stanowisko CIBE. Kazimierz Kobza poinformował farmer.pl, że jest przeciwny odstąpieniu od regulacji rynku cukru, w tym od zniesienia limitów produkcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.7.34
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!