PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Plantatorzy sprzeciwiają się zniesieniu kwotowania cukru

Plantatorzy sprzeciwiają się zniesieniu kwotowania cukru

Zapowiada się udany sezon na rynku cukru. Unijne prawo sprawia jednak, że nie będzie wyraźnego spadku cen – czytamy w „Rzeczpospolitej”.Produkcja w tym roku w naszym kraju ma po raz kolejny osiągnąć poziom 1,8 - 1,9 mln ton. Roczny limit przyznany Polsce przez Brukselę wynosi nieco ponad 1,4 mln ton. Krajowe zapotrzebowanie jest o 200 tys. ton wyższe. Ale tak duża nadprodukcja mimo że powinna cieszyć - martwi. Cukrownicy widzą w niej przeważnie kłopot.

- Problem jest tym większy, że cukier zasypie nie tylko Polskę. Komisja Europejska (KE) szacuje, że w sezonie2012/2013 produkcja cukru będzie o 4,5 mln ton, czyli o jedną trzecią, wyższa odłącznego limitu dla Wspólnoty. Polski konsument nie powinien liczyć na to, że wkrótce odczuje efekty zniżek cen cukru na giełdach w Nowym Jorku czy w Londynie, do których doszło w połowie sierpnia - czytamy w „Rz".

Bruksela, w ramach prac nad Wspólną Polityką Rolną, proponuje, aby kwotowanie produkcji cukru obowiązywało tylko do końca sezonu 2014/2015. Propozycję tę popierają firmy spożywcze działające w Polsce. Za utrzymaniem kwot są natomiast producenci cukru i plantatorzy. Bo uważają, że kwoty gwarantują stabilizację na rynku oraz bezpieczeństwo żywnościowe w Unii Europejskiej - pisze „Rz".

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • asd 2012-08-24 18:41:08
    Eurokomuna, może zaczną jeszcze ustalać cenę w skupie?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!