Pierwsze objawy wystąpienia tej najgroźniejszej choroby liści ujawniają się przeważnie pod koniec czerwca i na początku lipca, najczęściej na plantacjach, gdzie uprawiane są buraki po sobie, jak również, kiedy uprawia się je w bezpośrednim sąsiedztwie pola na którym rosły w roku ubiegłym. Najpierw na zewnętrznych liściach rozety występują drobne, okrągłe plamki o średnicy od 2 do 5 mm. Otoczone są one brązową lub czerwoną obwódką. Następnie na plamkach po upływie około 8 dni od momentu zakażenia tworzą się czarne punkty, które są skupiskiem zarodników konidialnych patogena. Zarodniki grzyba mogą być przenoszone przez prądy powietrza lub z kroplami deszczu. Grzyb porażą rośliny do końca sezonu wegetacyjnego. Plamistości na początku występują na najstarszych liściach, ale w miarę jej rozwoju porażane są też te młodsze. Bardzo zainfekowane organy zasychają, a w wypadku nie zwalczania choroby, patogen może zniszczyć całą rozetę liściową.

Jak zapobiegać chorobie? Po pierwsze należy wysiewać odmiany tolerancyjne na chwościk buraka lub o niskiej podatności na grzyb. Zwykle uprawa takiej odmiany pozwala na zredukowanie liczby zabiegów ochrony, ich opóźnienie lub całkowicie z nich zrezygnowanie. W wypadku silnej presji chwościka, pierwsze objawy występują później niż na odmianach standardowych. Po drugie należy niszczyć i starannie przyorywać pozostające na polu liście buraka.

W sytuacji, kiedy choroba bardzo silnie poraża rośliny, straty mogą wynieść nawet 80 proc. rozet liściowych. Wówczas zielone mogą pozostać jedynie liście sercowe. Burak broni się poprzez odbudowywanie aparatu liściowego, co prowadzi do wydłużania się głowy buraka. Wynikiem tej sytuacji jest obniżenie się plonu korzeni, cukru, a także pogorszenie wartości przerobowej surowca . Poza tym korzenie mogą mieć też zwiększoną podatność na zgniliznę kopcową.

Chroniąc plantacje przed chwościkiem należy pamiętać o przemiennym stosowaniu substancji aktywnych do walki z ta chorobą, ponieważ grzyb wywołujący chorobę wykazuje duże zdolności do uodparniania się na substancje aktywne fungicydów. Poza tym do trzeciego zabiegu powinno się użyć środka o działaniu kontaktowym, aby uniknąć powstania form odpornych.