Jak wynika z najnowszego Raportu rolnego przygotowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Niemczech ceny ziemniaków jadalnych w końcu marca wynosiły 66-72 euro/t i były o 5-8 proc. wyższe niż przed miesiącem, ale znacząco niższe niż w marcu 2014 r., gdy kosztowały 232-242 euro/t. We Francji ziemniaki pakowane w większych opakowaniach z przeznaczeniem na eksport w ciągu ostatniego miesiąca również podrożały o 5-8 proc., do 75-85 euro/t.

W Polsce niektórzy producenci mają w przechowalniach jeszcze dosyć duże zapasy ziemniaków jadalnych, które będą musiały być przeznaczone na pasze lub na etanol. Zdaniem dr Wiesława Dzwonkowskiego z Instytutu, w przypadku braku możliwości takiego zagospodarowania zostaną one zutylizowane. Istnieje zatem obawa, że może zwiększyć się przywóz ziemniaków do Polski z krajów Europy Zachodniej, a nadwyżki ziemniaków są również bardzo znaczące.

- Na rynku krajowym ceny ziemniaków w ostatnich tygodniach nie uległy większym zmianom, a ich średni poziom na rynkach hurtowych na początku kwietnia wyniósł 0,39 zł/kg i był podobny jak przed miesiącem. Są one jednak na poszczególnych rynkach zróżnicowane. W Broniszach w tym okresie ziemniaki oferowano po 0,23-0,55 zł/kg, w Lublinie 0,4 zł/kg, a w Poznaniu 0,4-0,53 zł/kg. Nieco niższe były ceny hurtowe ziemniaków w Sandomierzu (0,25-0,4 zł/kg) i w Łodzi (0,27-0,47 zł/kg). Na wybranych rynkach hurtowych oferowane były także ziemniaki z importu w cenie 0,46-0,53 zł/kg oraz importowane ziemniaki młode w cenie 2,8-3,4 zł/kg - podaje dr Dzwonkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!