PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Potas pod burak cukrowy podaj jesienią

Potas pod burak cukrowy podaj jesienią Nie obawiajmy się wysiewać nawozy potasowe jesienią, kation potasowy nie jest podatny na wymywanie. Fot; Anna Kobus

Autor: Anna Kobus

Dodano: 04-11-2016 11:40

Tagi:

Potas pod burak cukrowy warto rozsiać jesienią. Głównie na zwięzłych stanowiskach nie ma obawy, że składnik ten zostanie na przestrzeni zimy wymyty i bezpowrotnie utracony.Przed orką zimową warto rozważyć wysiew nawozów potasowych zwłaszcza, gdy w zmianowaniu pojawią się buraki cukrowe. Nie musimy się obawiać o wymycie kationu potasu na przestrzeni zimy, jest on zdecydowanie silniej wiązany przez kompleks sorpcyjny, a niżeli kation amonowy, wapniowy czy magnezowy.

Warto tu zaznaczyć, że stosując potas jesienią pod orkę zimową, możemy wprowadzić ten składnik zdecydowanie głębiej niż wiosną podczas płytszych uprawek wiosennych. To bardzo ważne w przypadku dość głęboko korzeniącego się buraka cukrowego. Należy mieć świadomość, że w przypadku tej rośliny, gdy podamy jej dużą dawkę potasu wiosną, po pierwsze możemy doprowadzić do zasolenia gleby i gorszych wschodów buraka, a po drugie z biegiem czasu roślina się „rozleniwia” (ma pełny dostęp do potasu w wierzchniej warstwie gleby) płytko się korzeni, korzenie są wyżej osadzone i tworzą nadmierną ilość korzeni bocznych.

Pamiętajmy także, że ta grupa upraw jest wyjątkowo potasolubna i pobiera zdecydowanie więcej tego składnika aniżeli azotu. Na wyprodukowanie 50 t/ha korzeni (wraz z odpowiednią ilością liści) rośliny potrzebują około 325 kg K2O/ha. Dlatego w uprawie buraka cukrowego o dostęp do potasu musimy zadbać szczególnie mocno. Przede wszystkim nie możemy dopuścić do spadku zasobności gleby poniżej wartości średniej (nie licząc potasu wprowadzonego wraz z nawozami mineralnymi) – niezbędna w tym przypadku jest analiza gleby. Do zmianowania z tą grupą upraw warto wprowadzać nawozy naturalne jak również np. przeoraną biomasę międzyplonów.

Niedobór potasu na plantacji buraka widoczny jest szczególnie w okresach suszy i objawia się ciemnozielonym i niebieskawym odcieniem zabarwieniem liści, które szybką tracą turgor podczas upałów. Plon z takich plantacji jest zdecydowanie niższy.

Łącznie z nawozami potasowymi na glebach o pojemnym kompleksie sorpcyjnym można zastosować nawozy fosforowe, również bez większego ryzyka wymycia tego składnika na przestrzeni zimy.
Na glebach lżejszych, bardziej przepuszczalnych lepiej wysiać nawozy P i K wiosną.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Jerry1977 2016-11-21 21:19:36
  Tak jak w poprzednich latach już wysiałem P i K, w tym roku plon
  70 ton netto drugie i polaryzacja 17,9 średnia, poza limitowych 150 ton.
  Warto siać pod orkę zimową. Orkę zaczynam jutro. Lubelszczyzna.
 • hh 2016-11-04 18:37:06
  sialbym na jesieni ale obornik daje pod orke wiec jak to pogodzic?
 • pisowiec 2016-11-04 14:07:12
  ciekawe jak tam wjechać? chyba ręcznie wiadrem siać....
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!