W piątek w Toruniu przedstawiciele samorządu województwa podpisali z burmistrzami i wójtami umowy na dofinansowanie budowy tych obiektów. Nowe targowiska postaną w Sępólnie Krajeńskim (z UE ma pochodzić 912 tys. zł), w Kowalewie Pomorskim (778 tys. zł) i Boniewie (380 tys. zł). Remont ma przejść targowisko w Lnianie (345 tys. zł).

W ubiegłym roku samorząd województwa na budowę i przebudowę targowisk w ośmiu miejscowościach przyznał 6,7 mln zł. Inwestycje w Baruchowie, Janikowie i Pakości Wąbrzeźnie już zakończono; trwają jeszcze prace w Czernikowie, Jabłonowie Pomorskim, Skrwilnie i Więcborku.

Ideą wspierania budowy i przebudowy targowisk jest m.in. ułatwienie lokalnym producentom zbytu towarów i umożliwienie mieszkańcom zakupu produktów rolnych bezpośrednio m.in. od rolników.

Nowe targowiska muszą być utwardzone, oświetlone, podłączone do sieci wodociągowej, energetycznej i kanalizacyjnej; mają mieć także wytyczone miejsca parkingowe. Przynajmniej połowa powierzchni handlowej musi być zadaszona.

Pieniądze na budowę, rozbudowę, remont i wyposażenie targowisk rozdzielane są w ramach programu "Mój rynek" i pochodzą z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Inwestycje takie mogą być realizowane w miejscowościach do 50 tys. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!