Eksperci z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego - LIZ informują, że lokalnie na skutek zaskorupienia gleby pojawiają się problemy ze wschodami buraków. Pomimo upływu 3-4 tyg. od siewu, wschody są bardzo słabe, niewyrównane. W wielu przypadkach mechaniczne próby likwidacji zaskorupienia gleby nie powiodły się. W niektórych regionach siewki zostały także uszkodzone przez lokalnie występujące przymrozki dochodzące do kilku stopni poniżej zera.

W przypadku słabych wschodów na takich plantacjach należy rozważyć ponowne przesianie plantacji.

Eksperci z LIZ podpowiadają kiedy podjąć decyzję o ewentualnym przesiewie buraków oraz jak radzić sobie z tą czynnością.

- Jeśli wschody są nierównomiernie rozmieszczone, średnia obsada buraków jest poniżej 50 tyś/ ha, a siewki są cienkie, wydłużone i poskręcane konieczny jest przesiew plantacji. Przesiew to jednak ostateczność, która generuje dodatkowe koszty, należy to dokładnie przemyśleć.
W obecnych warunkach pogodowych przesiew daje duże szanse na szybkie wschody. Należy pamiętać, że każdy dzień opóźnienia siewu powoduje stratę w plonie .

Podobał się artykuł? Podziel się!