Burak cukrowy w tym roku był najczęściej siany w pierwszej lub drugiej dekadzie kwietnia. Na większości takich plantacji przed przymrozkami zdążył wzejść, co oznacza, że podczas przymrozków był w najbardziej dla niego wrażliwej fazie liścieni.

Jak odporne na mróz są wschodzące buraki? Siewki wytrzymują spadki temperatur do – 3°C, wyższe przymrozki całkowicie niszczą rośliny. Mniejsze z kolei, ale trwające kilka dni z rzędu też mogą je uszkodzić, albo co najmniej pogorszyć ich wigor oraz kondycje. Należy również pamiętać, że wrażliwość roślin na mróz zwiększa się w przypadku gleb lżejszych i suchych, na obniżeniach terenu, na wzniesieniach, pagórkach i po zastosowaniu herbicydów działających przez glebę.

W związku z powyższym w niektórych lokalizacjach kraju, na plantacjach buraczanych można się spodziewać zredukowanej obsady. Przerzedzone wschody roślin mogą być także spowodowane błędami w uprawie przedsiewnej, siewie czy zaskorupieniem gleby, co podczas lustracji warto wziąć pod uwagę.

Dokładną kontrolę żywotności i jakości siewek należy ocenić po kilku dniach od ustąpienia przymrozków. O tym, jak to zrobić pisaliśmy w artykule „Oszacuj obsadę buraków na polu”.

Należy także mieć świadomość, że przymrozki lubią przechodzić falami, „zatrzymywać” się na dłużej np. w obniżeniach terenu. W związku z tym obserwacji nie możemy dokonywać jedynie na skraju plantacji. Należy ją dokładnie przejść, zwłaszcza jeśli jej powierzchnia przekracza kilka hektarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!