PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Przymrozki mogły spowodować uszkodzenia wschodzących buraków

Przymrozki mogły spowodować uszkodzenia wschodzących buraków Podczas przymrozków burak cukrowy był w fazie liścieni, można się zatem spodziewać lokalnych uszkodzeń siewek na plantacjach buraczanych; Fot. Anna Kobus

Autor: Anna Kobus

Dodano: 26-04-2016 09:57

Tagi:

W ostatnich dniach przez praktycznie całą Polskę przeszła fala przygruntowych przymrozków. Ryzyko ich wystąpienia ma się jeszcze utrzymywać przez najbliższych kilka dni. Tam gdzie temperatura spadła poniżej – 3°C pojawiła się obawa o stan plantacji buraczanych.Burak cukrowy w tym roku był najczęściej siany w pierwszej lub drugiej dekadzie kwietnia. Na większości takich plantacji przed przymrozkami zdążył wzejść, co oznacza, że podczas przymrozków był w najbardziej dla niego wrażliwej fazie liścieni.

Jak odporne na mróz są wschodzące buraki? Siewki wytrzymują spadki temperatur do – 3°C, wyższe przymrozki całkowicie niszczą rośliny. Mniejsze z kolei, ale trwające kilka dni z rzędu też mogą je uszkodzić, albo co najmniej pogorszyć ich wigor oraz kondycje. Należy również pamiętać, że wrażliwość roślin na mróz zwiększa się w przypadku gleb lżejszych i suchych, na obniżeniach terenu, na wzniesieniach, pagórkach i po zastosowaniu herbicydów działających przez glebę.

W związku z powyższym w niektórych lokalizacjach kraju, na plantacjach buraczanych można się spodziewać zredukowanej obsady. Przerzedzone wschody roślin mogą być także spowodowane błędami w uprawie przedsiewnej, siewie czy zaskorupieniem gleby, co podczas lustracji warto wziąć pod uwagę.

Dokładną kontrolę żywotności i jakości siewek należy ocenić po kilku dniach od ustąpienia przymrozków. O tym, jak to zrobić pisaliśmy w artykule „Oszacuj obsadę buraków na polu”.

Należy także mieć świadomość, że przymrozki lubią przechodzić falami, „zatrzymywać” się na dłużej np. w obniżeniach terenu. W związku z tym obserwacji nie możemy dokonywać jedynie na skraju plantacji. Należy ją dokładnie przejść, zwłaszcza jeśli jej powierzchnia przekracza kilka hektarów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Zmarzluch 2016-04-26 14:17:21
    A jak wpływają przymrozki w noc po wykonaniu oprysków na skuteczność herbicydów, np Lancetu, huzaru , chwastoxu ?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.162.165.158
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!