O ile pogoda nie pokrzyżuje planów, zbiory będą o wiele lepsze niż w ubiegłym roku.Zbiory buraków cukrowych zapowiadają się o prawie 7 proc. wyższe niż w ubiegłym roku. Ta kampania będzie więc miała dla plantatorów słodki smak, tym bardziej, że ceny skupu są zadowalające. Krajowa Spółka Cukrowa za  buraki zawierające 16 proc. cukru płaci 140 złotych. W większości przypadków sacharozy jest jednak więcej, a za tzw. buraki 17-procentowe plantator może otrzymać w granicy 152 złotych.

Brak opadów przez wrzesień do połowy października, utrudniał kopanie korzeni. Na niektórych polach było tak sucho, że korzenie pękały, a dolna ich część pozostawała w glebie. Nie mniej plony są wysokie co zapowiada długą kampanię cukrowniczą.

Plantatorzy mają tylko nadzieję, że mrozy i śnieg szybko nie nadejdą. W minionym sezonie, rolnicy którzy późno odstawiali, a więc i kopali buraki zostali srogo doświadczeni przez aurę. Aby zebrać co posiali, musieli przebijać się przez zaspy śnieżne. Podobał się artykuł? Podziel się!