- Związek musi wykonać wolę plantatorów i pomóc im w odzyskaniu należności od producentów cukru, które wynoszą wg. naszego szacunku około 30 milionów euro - mówi dyrektor Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

Jak informuje dyrektor Kobza, poza zleceniem ekspertyzy prawnej, Związek wynajął kancelarię prawną, która jest obeznana w tym prawie i na zlecenie plantatorów prowadzi sprawy z producentami cukru. Obecnie już prowadzone jest postępowanie w stosunku do firm P&L Glinojeck i Sudzucker Polska.

- Koszty związane z prowadzeniem tych spraw sądowych zgodnie z decyzją Zarządu Głównego pokrywane jest przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego. Obecnie gromadzimy dokumenty do pozostałych producentów cukru t.j Nordzucker i Krajowej Spółki Cukrowej. Jeżeli którykolwiek plantator chciałby uczestniczyć w tym procesie z tych koncernów to prosimy przesłać swoje umowy kontraktacyjne za 2010/11 na nasz adres KZPBC 00-336 Warszawa ul. Kopernika 34. Pozostałe informacje prześlemy po otrzymaniu tych umów - dodaje dyrektor.

Sprawa ma swój początek od marca, kiedy to zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie, które wprowadza tzw. świadczenie dodatkowe wynikające z podziału nadwyżki uzyskanej z ceny zbytu cukru ponad cenę referencyjną.

Plantatorzy domagają się od producentów cukru należnych im świadczeń. Niestety nie widać porozumienia pomiędzy dwoma podmiotami. Stąd pomoc KZPBC dla poszkodowanych plantatorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!