Powierzchnia uprawy ziemniaków sukcesywnie spada. Jedną z głównych przyczyn zmniejszania upraw jest odchodzenie od produkcji ziemniaków na cele paszowe i spadek pogłowia zwierząt w tym głównie trzody chlewnej. Również przeciętny Polak zjada ziemniaków mniej. Podupada także przemysł gorzelniczy opierający się na tym surowcu oraz ten związany z produkcja mąki ziemniaczanej. W tym roku zniechęcić może również niska cena oferowana za towar i duży problem z jego zbytem. 

Warunki pogodowe były dość sprzyjające w minionym sezonie dla plantatorów ziemniaków. Główna ograniczenia plonowania związane były z brakiem opadów notowanym w części północnej kraju lub lokalnymi podtopieniami związanymi z nadmierną wilgocią, która z kolei występowała na południu. Mimo wszystko szacunki GUS wykazują, ze w tym roku plonowanie ziemniaków było rekordowo wysokie.

Średnie ich plony wyniosły 278 dt/ha i w porównaniu do roku ubiegłego zwiększyły się o 67 dt/ha (czyli o 31,8proc.), a w porównaniu do średniej z lat 2006-2010 tegoroczne plony ziemniaków były wyższe o 90 dt/ha (o  47,9 proc.).

Najwyższe plony  uzyskano w województwach: opolskim (376 dt/ha), lubuskim (313 dt/ha), zachodniopomorskim (309 dt/ha) i śląskim (300 dt/ha), a najniższe w podlaskim (224 dt/ha), mazowieckim (246 dt/ha) i małopolskim (250 dt/ha).

Zbiory ziemniaków (łącznie ze zbiorami w ogrodach przydomowych) w bieżącym roku wyniosły blisko 7,7 mln t i były wyższe o 0,6 mln t (o 8,1 proc.) od ubiegłorocznych i o 2,2 mln t (o 22,2 proc.) od średnich zbiorów z lat 2006-2010.

Źródło: GUS: Wynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2014 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!