Wyniki tych badań zostały przedstawione na konferencji zorganizowanej przez BASF przez prof. dr hab. Józefę Kapsę.

Najbardziej rozpowszechniony genotyp w centralnej Europie (głównie w Belgi, Niemczech, Francji oraz sporadycznie w Polsce) to tzw. genotyp Blue 13 A2. On pojawia się najwcześniej, odporny jest na metalaksyl. Bardzo aktywnie przełamuje odporność genetyczną wyhodowanych odmian.

Drugi z genotypów tzw.Green 33 A2 znaleziony i zidentyfikowany został w Holandii i Dani. Wykazuje jeszcze większą agresywność. Jest odporny na fluazinam. W badaniach przeprowadzonych w Polsce dotychczas zdiagnozowano 1 izolat.

W Wielkiej Brytanii w około 80 procentach dominuje genotyp  Pnik6 -A1. Pojawił się także we Francji. Póki co nie zdiagnozowano tego genotypu w pozostałych krajach Europy.

Według prof. Kapsy tych izolatów jest więcej. Jakie dominują w Polsce na razie nie można tego stwierdzić, gdyż badany zarażony materiał pochodził ze zbyt małej liczby lokalizacji.
Instytut w Boninie od lat chce pracować nad diagnozowaniem typów kojarzeniowych zarazy. Póki co ograniczeniem są możliwości finansowe instytutu. Prof. Kapsa ma nadzieje, że mimo wszystko w tym roku uda się przeprowadzić na większą skalę takie badania, gdyż są one podstawą do opracowywania skutecznych metod przeciwko zarazie.

Podobał się artykuł? Podziel się!