Aktualnie w ziemniaku, w terminie powschodowym powszechnie stosuje się herbicydy zawierające metrybuzynę - Sencor 70 WG, Koral 70 WG i Mistral 70 WG. Zaletą tej substancji aktywnej jest wysoka skuteczność zwalczania chwastów głównie dwuliściennych, w tym komosy białej, a wadą - możliwość wywołania na niektórych odmianach fitotoksycznej reakcji. Zjawisko to było przedmiotem wielu badań, jednak nie do końca zostało wyjaśnione. Badania własne pozwoliły na wyciągnięcie wniosku, że zróżnicowanie w reakcji poszczególnych odmian jest związane z budową morfologiczną liści poprzez zdolność do retencji cieczy użytkowej na ich powierzchni oraz szybkością rozkładu metrybuzyny przez poszczególne odmiany. Do roku 2010 w Boninie przebadano 172 odmiany ziemniaka (130 jadalnych i 42 skrobiowe) pod kątem wrażliwości na metrybuzynę stosowaną po wschodach w dawce 350 g/ha (0,5 kg/ha herbicydu Sencor 70 WG). Każdego roku do badań włączane są noworejestrowane odmiany, które są poddawane charakterystyce pod kątem wrażliwości na metrybuzynę.
Sencor z Asahi

Stosowanie herbicydów stało się koniecznością, by produkcja przynosiła wymierne efekty ekonomiczne. Korzyści wynikające z ich stosowania są niezaprzeczalne, jednak mogą również nieść ze sobą pewne zagrożenia, do których można zaliczyć możliwość wystąpienia objawów fitotoksycznej reakcji na niektórych odmianach roślin uprawnych.
Najczęściej do takich efektów może dochodzić, gdy herbicydy są stosowane po wschodach, zwłaszcza w noworejstrowanych odmianach, których nie jest znana tolerancja na konkretną substancję aktywną. Reakcja roślin ziemniaka na stosowanie herbicydów uzależniona jest od wielu czynników, jednak nie jest ona związana z długością okresu wegetacji (grupą wczesności odmian) oraz sposobu ich użytkowania (jadalne, skrobiowe). Negatywny wpływ fitotoksyczności jest związany z utrudnieniami w przeprowadzeniu selekcji negatywnej na plantacjach nasiennych (objawy mogą być mylone z objawami chorób wirusowych) oraz zmniejszeniem plonowania i możliwością zwiększenia ilości bulw najmniejszej frakcji (zdrobnienie bulw). W zależności od stopnia wrażliwości odmian spadek plonu może wynosić od 5% do 60%, a u odmian o najwyższej wrażliwości może dojść do całkowitego zniszczenia plantacji. Najczęściej jednak uszkodzenia roślin ziemniaka mają charakter przemijający i nie zawsze wpływają na plon bulw. W niektórych przypadkach może dochodzić do bardzo silnych uszkodzeń, które mogą zniszczyć całkowicie rośliny lub w istotny sposób zmniejszać ich plonowanie. Tak znaczące efekty fitotoksycznej reakcji eliminują daną odmianę z wykazu tych, w których metrybuzynę można stosować po wschodach.
- « Poprzednia
- 1
- 2
- 3
- Następna »

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.