PRZEGLĄD PRASY: Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej szacuje, że wyniosą 12 mln ton wobec 11.5 mln ton rok wcześniej – pisze Magdalena Kozmana. Jeszcze wyższe prognozy podał Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, który ocenił produkcję na poziomie 12,9 mln ton, a plony na 57 ton z hektara.

Wyjątkowy urodzaj przyniosły dobre warunki pogodowe. Mokre i słoneczne lato i jesień zdecydowały też o wysokiej zawartości cukru. A to już powód do strapienia dla przedsiębiorców, bo automatycznie wzrośnie ich produkcja cukru. Ostatnie szacunki mówią o 1,8 mln ton cukru w kampanii 2007/2008.

Cukier

Autor: M.Mazurski

Opis: Wyjątkowy urodzaj przyniosły warunki pogodowe

Sęk w tym, że zgodnie z unijnymi przepisami na rynku unijnym nasze firmy mogą sprzedać tylko 1,53 mln ton. Komisja Europejska zmniejszyła w tym roku kwoty produkcyjne o 13,5 proc. Firmy mogą legalnie sprzedawać cukier na cele spożywcze tylko w ramach przyznanych im kwot.

Mamy też problem z eksportem, bo Światowa Organizacja Handlu zabroniła Unii sprzedaży cukru na rynkach światowych ponad wyznaczony limit - mówi Janusz Pierun, przedstawiciel niemieckiego koncernu Pfeifer & Langen, który ma w Polsce cztery cukrownie.

W pierwszym półroczu eksport polskiego cukru spadł aż o 86 proc. Ale ubiegły rok był pod tym wzglądem wyjątkowo dobry dla polskich firm. W tym roku niskie ceny na światowych rynkach znacznie obniżyły konkurencyjność drogiego cukru z UE.

Rocznie Unia Europejska może wysłać za granicę 1,3 mln ton subsydiowanego cukru. A o dopłaty do eksportu nasi przedsiębiorcy konkurują z firmami z innych państw UE.

P&L planuje wyprodukować u nas ponad 300 tys. ton cukru. Rok temu dostarczył na rynek 276 tys. ton. Prognozy podwyższył o to proc. także British Sugar Overseas, właściciel cukrowni Glinojeck. Produkcję w trwającej kampanii cukrowej szacuje na 220 tys. ton. Krajowa Spółka Cukrowa spodziewała się ponad 600 tys. ton, Suedzucker - 450 tys. ton, a Nordzucker -133 tys. ton. Stare szacunki mogą być jednak ostro zaniżone. Polskie cukrownie mają możliwość sprzedaży nadmiaru cukru firmom farmaceutycznym i chemicznym, ale ten rynek także ma ograniczone możliwości.