PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Stonki ziemniaczanej więcej niż przeważnie

Stonki ziemniaczanej więcej niż przeważnie

Na młodych jeszcze roślinach ziemniaków pojawiły się pierwsze chrząszcze stonki ziemniaczanej. Jest ich więcej niż zwykle.Pisaliśmy o tym, że w tym sezonie będzie więcej i wcześniej problem ze stonką ziemniaczaną. Jak można było to przewidzieć? Obserwując pojaw skrzypionki zbożowej w uprawach zbóż, która również pojawiła się bardzo wcześnie i w większym nasileniu niż przecietnie. Szkodniki te bowiem należą do tej samej rodziny stonkowatych, a ich występowanie jest ze sobą sprzężone.

Na razie na ziemniakach można zaobserwować chrząszcze stonki, które przeważnie wyrządzają mniejsze szkody niż larwy. Jednak lokalnie mogą też powodować gołożery roślin.

Owad ten na początku przeważnie pojawia się na brzegu pól, aby następnie przejść w głąb. Jednak rzadko się zdarza, aby wstępował równomiernie na całej plantacji, raczej atakuje on rośliny placowo.

Po kilku dniach żerowania samice składają jaja na dolnej stronie liści ziemniaka. Następnie po około 6-10 dniach wylegają się z nich larwy. Największe szkody powodują właśnie one - przechodzą cztery stadia rozwojowe. L1 - są najbardziej podatne na insektycydy, a L4 - najbardziej żarłoczne i jednocześnie najmniej reagują na zastosowane środki ochrony roślin.

Zabiegi ochrony przeprowadza się po przekroczeniu ekonomicznego progu szkodliwości tj. 1 chrząszcz na 25 roślinach lub 1-2 chrząszcze na 1 m², 10 złóż ja na 10 roślinach i 15 larw na 1 roślinie.

Przedstawiamy wybrane środki ochrony roślin do walki ze stonką ziemniaczaną:

Antranilowane diamidy: Coragen 200 SC.

Biologiczne: Novodor SC.

Karbonylohydrazydy: Alverde 240 SC, Makrocykliczne laktony, Spin Tor 240 SC.

Neonikotynoidy: Acetamip 20 SP, Actara 25 WG, Apacz 50 WG, Calypso 480 SC, Mospilan 20 SP, Nuprid 200 SC, Viper 20 SP.

Neonikotynoidi + pyretroid: Proteus 110 OD.

Pyretroidy: Aflazot 025 EC, Alstar Pro 100 EW, Ammo Super 100 EW, Bulldock 025 EC, Cyperkil Max 500 EC, Decis 2,5 EC, Decis Mega 50 EW, Fury 100 EW, Karate Zeon 050 CS, Minuet 100 EW, Rage 100 EW, Rapid 060 CS, Sherpa 100 EC, Titan 100 EW.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!