Lista zarejestrowanych odmian tych roślin okopowych jest bardzo obszerna. Rolnik może wybierać aż w blisko 130 odmianach, a więc decyzja nie jest taka prosta.

Poza tym w naszym kraju zmniejsza się zainteresowanie tą uprawą - widać to po spadku powierzchni. Na przykład - jak można wywnioskować z "Wynikowych szacunków produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych 2012 r." Głównego Urzędu Statystycznego - powierzchnia uprawy ziemniaków w ubiegłym roku wyniosła blisko 0,4 mln ha i była mniejsza od tej z 2011 r. o 33,4 tys. ha (o 8,2 proc.) oraz mniejsza o 151,9 tys. ha (o 28,9 proc.) od średniej z lat 2006-2010. Zwiększyły się za to plony ziemniaków, średnio wyniosły one 24,2 t/ha i w porównaniu do wcześniejszego roku zwiększyły się o 5,2 proc. Były one też wyższe o 28,7 proc. od średniej z wielolecia. Przedstawiamy, jak prezentują się te odmiany w opinii firm.

Pierwsze posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Ziemniaka w kadencji 2013-2016 odbyło się w siedzibie Centralnego Ośrodka w Słupi Wielkiej.

Po nim dyrektor COBORU wydał m.in. postanowienie o zamiarze wpisania do krajowego rejestru sześciu odmian ziemniaka.

Firma KWS Polska ma w rejestrze dwie odmiany. Pierwsza to odmiana Eurostar - jadalna średnio późna, typ konsumpcyjny, ogólnoużytkowy do lekko mączystego. Przydatna do produkcji frytek. Jak informuje hodowca, osiąga ona wysoki plon, posiada dobrą odporność na nicienie. Ma owalny do podłużno-owalnych kształt bulw, jasnożółty kolor miąższu i żółtą skórkę.

- Eurostar jest uprawiany i sprzedawany przede wszystkim w krajach Europy Północno-Zachodniej - podaje KWS. Jak dodaje firma, odmiana dobrze się przechowuje i nadaje się na większość rodzajów gleb, z wyjątkiem tych, na których występuje parch. Późno wykształca bulwy i wymaga z tego powodu uregulowanych warunków wzrostu przy niskim poziomie azotu. Druga odmiana tej firmy, zarejestrowana w tym roku, to Mondeo. Odmiana jadalna, o ładnym wyglądzie, nadająca się zarówno dla zakładów pakujących ziemniaki, jak i do sprzedaży bezpośredniej. Mają podłużno-owalne bulwy, miąższ koloru jasnożółtego, ziemniaki są gładkie i mają jasnożółtą skórkę. - Ziemniaki cechują się dobrą przechowalnością.

Nadają się na wszystkie rodzaje gleb, są mało podatne na parcha i alternariozę.

Za to w niewielkim stopniu wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne podczas zbioru - podsumował hodowca.